Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analist Teknik Görünüme İşaret Etti: Bitcoin 20 Bin Dolara Düşebilir

Bitcoin son günlerdeki görünümüne odaklanan analistler, 25.000 dolar seviyesinin aşılamadığını ve yeni bir düşüş sürecinin başlayabileceğini belirtti.
Analist Teknik Görünüme İşaret Etti: Bitcoin 20 Bin Dolara Düşebilir
HABER GİRİŞ

Bitcoin’in bu yılın başından itibaren yüzde 40’tan fazla artışla 25.000 dolar seviyelerine çıkması, yeni bir rahatlama rallisinin gelip gelmeyeceğine dair soruları artırdı. Son fiyat tablolarını inceleyen analistlere göre Bitcoin’in kilit fiyat direncindeki son teknik başarısızlığı, daha derin bir geri çekilme riskini artırdı.

Bitcoin Ağustos’tan bu yana en yüksek seviye olan 25.000 dolar seviyesini aşamadı. Dijital varlık yazım itibarıyla 23.400 dolardan işlem görüyor. Fairlead Strategies’in kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton, BTC’nin bu direnci aşamadığını belirterek, günlükte MACD indikatörünün birkaç gündür düşüşte olduğuna dikkat çekti.

Trend gücünü ve trend değişikliklerini ölçmek için kullanılan bir gösterge olan “hareketli ortalama sapma/yakınsama tanımlanan MACD’nin ‘sat’ sinyali verdiğinin altını çizen Stockton, kısa vadeli bir düşüş eğilimi olabileceğini söyledi.

BTC günlük grafik
Kaynak: TradingView

MACD histogramı son zamanlarda sıfırın altına düşerek momentumda düşüş eğilimi gösteriyor. Teknik analiz meraklıları, MACD’nin düşüş eğilimini bir satış sinyali olarak görüyor.

Bu arada, aşırı alım ve aşırı satım koşullarını ölçmek için kullanılan stokastik gösterge henüz 30’un altına düşmedi ve fiyat düşüşleri için yer olduğunu gösteriyor. 30’un altındaki bir okuma, bir varlığın aşırı satıldığını gösterir ve genellikle fiyat düşüşlerinin sona erdiğini gösterir.

GCM Yatırım Banner

FxPro’da kıdemli piyasa analisti Alex Kuptsikevich’e göre Bitcoin’in haftalık tablosu da daha derin bir geri çekilmeyi destekliyor. BTC’nin teknik olarak 200 haftalık hareketli ortalamaya dokunduktan sonra satış gördüğünü belirten analist, hafta sonundaki negatif momentum nedeniyle, 50 haftalık hareketli ortalamanın da altına düşüldüğüne dikkat çekti.

BTC haftalık grafik
Kaynak: TradingView

Bunun daha fazla düşüşü beraberinde getirebileceği uyarısında bulundu. Bitcoin, art arda iki hafta boyunca aynı seviyenin üzerinde reddedilmeyle karşılaştıktan sonra 200 haftalık basit hareketli ortalamadan aşağı düştü.

50 haftalık hareketli ortalamanın 200 haftalık hareketli ortalamanın altına düşmesi ile beraber “death cross” olarak bilinen düşüş sinyali kendisini gösteriyor.

Kuptsikevich, Bitcoin’in 21.500 dolara kadar çekilebileceğini ve bunun boğa piyasasında bir düzeltme olarak kalacağını düşünüyor. Ancak bu seviyenin altına keskin bir düşüşün, ayı piyasasından çıkıp çıkılmadığını yeniden değerlendirmeye zorlayabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.