Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Analist Bitcoin’in Aylık Stokastik Görünümüne Karşı Uyardı

Bitcoin’in aylık tablosuna odaklanan bir analist, aylık bazdaki stokastik indikatörüne dikkat çekti. Ayrıntılar haberde…
Analist Bitcoin’in Aylık Stokastik Görünümüne Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Bu yıla yükseliş ile başlayan Bitcoin, son haftalarda yaşanan olumsuzlukların etkisiyle kayıplarını artırdı. Uzmanlar fiyatın bundan sonraki olası hareketlerini tahmin etmek için teknik analize dair göstergeleri takip ediyor.

Fairlead Strategies’in kurucusu ve yönetici ortağı Katie Stockton, Bitcoin’in aylık tablosunda teknik bir gösterge olan stokastikin aşırı alım bölgesine geldiğine dikkat çekti. Stockton bu nedenle Bitcoin’de yükseliş bekleyen boğaların hayal kırıklığı yaşayabileceği uyarısında bulundu.

Stockton, Ağustos ayının sonunda Bitcoin’in aylık stokastiklerinde aşırı alım düşüşünü doğruladığını belirterek, “Kriz, aylık bulut modelinin sarkması göz önüne alındığında, temel oluşturma sürecinin uzayabileceğini gösteriyor.” açıklamasını yaptı.

Stokastik gösterge, yakın zamanda 80’in üzerine çıktı ve bu da fiyatta ivme kaybına işaret ediyor. Gösterge 0 ile 100 arasında salınıyor ve 80’in üzerindeki okumalar aşırı alım koşullarını gösteriyor. 20’nin altındaki okumalar bunun tersini gösteriyor.

BTC aylık grafik
Kaynak: TradingView

Aşırı alım seviyelerinden daha düşük bir dönüş, aşırı alım düşüşünü temsil eder ve bu da yukarı yönlü momentumun zayıfladığını gösterir. 2021 başlarında ve Aralık 2017’de yaşanan önceki aşırı alım düşüşleri, büyük fiyatlarda zirvelere işaret ediyordu.

GCM Yatırım Banner

Trendin gücünü ve trend değişikliklerini ölçmek için kullanılan bir gösterge olan aylık MACD histogramı ise sıfıra yakın düz bir çizgiye sahip olup, uzun vadeli nötr bir eğilime işaret ediyor. Stockton, göstergenin bir yıl önce dibe vurduğunu ve henüz pozitife dönmediğini belirterek, sürdürülebilir bir yükseliş eğiliminin henüz görünür olmadığını söyledi.

Bitcoin bu süreçte zayıf görünümünü sürdürüyor ve 25.600 dolar seviyesinden işlem görüyor. Diğer yandan bir başka analist Alexander Kuptsikevich, yakın tarihli analizinde, Bitcoin için death cross’un yaklaşmakta olduğunu bildirdi.

BTC’nin günlük grafiğine dikkat çeken analist, 50 günlük hareketli ortalamanın, 100 günlük hareketli ortalamayı aşağıdan yukarı kesmek üzere olduğunu belirtti. Teknik analizde bu tür bir kesişim death cross olarak adlandırılır ve yatırımcılar arasında fiyatta düşüş beklentisinin artmasına neden olur.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.