Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anadolu’nun Parlayan Çeliği Kardemir Sektörde 5. Sırada

Türkiye'nin önde gelen çelik üreticilerinden Kardemir, Anadolu'nun En Büyük 500 Şirketi araştırmasında dikkat çeken bir başarı elde etti. İşte detaylar;
Anadolu’nun Parlayan Çeliği Kardemir Sektörde 5. Sırada
HABER GİRİŞ

Sektördeki yükselişi ve istikrarıyla dikkat çeken Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (KARDEMİR), Ekonomist Dergisi’nin üç büyük kent dışında Türkiye’deki üretimin analiz edildiği ‘Anadolu’nun En Büyük 500 Şirketi’ araştırmasında 5’inci sırada yer aldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Bu sıralamada ilk 5’e girmesi, şirketin kararlılığını ve sağlam temeller üzerine kurulu başarısını ortaya koyuyor.” ifadeleri kullanıldı.

Sektördeki yükselişin sadece bugüne değil, gelecekteki şirket potansiyeline de ışık tuttuğu belirtilen açıklamada, yeni ürün çalışmalarıyla ekonomiye güçlü katkı sağladığı vurgulandı.

Kardemir’in sürekli çalışarak katma değeri yüksek, müşteri ihtiyaçlarını karşılayan ve sürdürülebilir bir geleceği destekleyen yeni ürünler ve kaliteler geliştirdiği bildirildi.

İhracat ve İstihdamda Önemli Artışlar Elde Edildi

2022’de üretimi gerçekleştirilen 74 adet yeni ürünle otomotiv, demiryolu, savunma ve makine imalatı gibi katma değeri yüksek sektörlerin hizmetine sunularak bu alanlarda dışa bağımlılığın önüne geçilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Kardemir’in 2022 yılında ihracat ve istihdamda önemli artışlar elde ettiğine dikkat çekilen açıklamada, ana ihracat pazarları da bildirildi.

Şirketin ana ihracat pazarları AB, Balkanlar, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Orta Doğu olarak paylaşılırken; 2,06 milyon ton esas ürün satışı ile şirketin sektördeki büyüme ve başarı ivmesini sürdürdüğünün altı çizildi.

Açıklamada, “Almanya, Avusturya, Bulgaristan, Çekya, Irak, Kuzey Makedonya, Kosova, Slovenya, Tunus, Türkmenistan, Ukrayna ve Yunanistan’a muhtelif çelik kaliteleri ihraç edildi. Hem miktar hem de tutar bazında ihracat ve satış rakamlarımızdaki güçlü artış, Kardemir’in büyümesini destekliyor.” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.