Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anadolu Efes Hisseleri TİS Gelişmesine Beklendiği Gibi Tepkisiz Kaldı

Tek-Gıda İş Sendikası ile toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varan Anadolu Efes’te hisseler %1’in altında prim yaptı.
Anadolu Efes Hisseleri TİS Gelişmesine Beklendiği Gibi Tepkisiz Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayi A.Ş. hisseleri (AEFES), güne hafif yükselişle başladı. Saat 11.20 sularında %0,76 artıda işlem görüyor. Haftayı negatif bölgede geçiren hisselerde dün duyurulan toplu iş sözleşmesi (TİS) detayları değerlendiriliyor.

Anadolu Efes hisseleri 21,32 liradan fiyatlanırken, seansın ilk işlemlerinde yatay performans gösterdi.
Anadolu Efes Hisseleri %0,76 Artıda
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hisseler önceki kapanışını 21,12 liradan yapıp, bugüne 21,20’den başladı. Açılışın ilk dakikalarında 21,34 ile günün en yükseğini kaydetti. Sonrasında bu seviyelerde hareket etti.

Anadolu Efes dün akşam Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda Tek-Gıda İş Sendikası arasında 01.09.2021 – 31.08.2023 dönemi için yapılan TİS görüşmelerinin sonuçlandığını ve imza aşamasına geldiğini bildirdi.

Yeni sözleşme kapsamında birinci yıl için sendikalı çalışanların aylık ücretlerine (brüt) 1500 TL zam yapıldığı açıklandı. İkinci yıl ise Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıkladığı tüketici fiyat endeksi artış oranının üzerinden %3 ve seyyanen brüt aylık 200 TL daha zam yapılacağı bildirildi.

Deniz ve Ziraat Yatırım sabah analizinde, bu gelişmenin hisseler üzerinde nötr etki yaratacağını aktardı. Nitekim seansın ilk bir buçuk saatine bakıldığında, hisse performansının analist beklentisini karşıladığını görüyoruz.

GCM Yatırım Banner

Deniz Yatırım analizinde, “Şirketin güçlü operasyonları çerçevesinde bu artışın gelecek dönem finansallarında belirgin bir etki yaratmayacağını öngörüyor, bu nedenle haberin de hisse üzerinde majör bir etkiye sebep olmayacağını düşünüyoruz.” yorumuna yer verildi.

Ayrıca şirketin 2021 yılında konsolide net satışlarında yüksek, satış hacminde ise orta düzeyde büyüme bekledikleri aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.