Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Anadolu Efes 2022’de Zorluklara Rağmen Güçlü Performans Gösterdi

2022 yılı satış hacmini açıklayan Anadolu Efes, bira ve meşrubat grubunda hem yurt içi hem de uluslararası konsolide rakamların detaylarını sundu.
Anadolu Efes 2022’de Zorluklara Rağmen Güçlü Performans Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Anadolu Efes Biracılık ve Malt Sanayii A.Ş. bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) 2022 yılı satış hacmine dair rakamlarını paylaştı. Geçen yıl küresel ortamdaki zorluklara rağmen elde ettikleri sağlam hacim ivmesinin, güçlü iş portföyünün bir dengesi olduğu ifade edildi. 2022 yılı boyunca zorlu makroekonomik koşullar ve jeopolitik gerilimlerle karşı karşıya kalındığı belirtildi.

Ancak buna rağmen pazardaki operasyonel mükemmellik stratejisi, etkili pazarlama faaliyetleri ve başarılı marka portföyü gibi faktörlerle sağlam bir performans elde edildiği açıklandı.

Türkiye’deki bira operasyonlarının tüketici güveninin azalması ve yüksek enflasyona rağmen yılın son çeyreğinde beklentilerin üzerinde gerçekleştiği kaydedildi. Küresel bira operasyonlarının ise Rusya savaşının etkisiyle beklentiler dahilinde zayıf olduğu açıklandı.

Konsolide Satışlar 2022 Yılında Yüzde 6,4 Arttı

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KAP

Anadolu Efes’in konsolide satışları 2021 yılının son çeyreğinde yüzde 13,2 oranında artış göstermişti. 2022 son çeyrekte yıllık büyümede yüzde 2,3 oranında azalma kaydedildi. Fakat 2022 yılının tamamında yüzde 6,4 büyüme göstererek 123 mhl’ye ulaştığı açıklandı.

Bira grubunun satış hacmi yılın son çeyreğinde yüzde 18,1 azalırken, yılın tamamında beklentilere paralel olarak 33,1 mhl seviyesinde gerçekleşti. Uluslararası bira operasyonlarının konsolide satış hacmi, yılın tamamında yüzde 14,2 düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye bira satış hacmi için yapılan açıklamada, “Beklentilerimizin oldukça üzerinde bir performans göstererek yüzde 9,6’lık artış ile 1,4 mhl seviyesine ulaşmıştır. Türkiye bira operasyonları, en başarılı faaliyet yıllarından birini geçirmiş ve yılın tamamı için yüzde 15,6’lık büyüme ile 5,7 mhl satış hacmine ulaşmıştır.” bilgisine yer verildi.

Meşrubat grubunda Türkiye’nin satış hacmi yüzde 1,5 azalırken, uluslararası operasyonlar yüzde 13 arttı.

2022 son çeyrekte Coca-Cola satışları yüzde 16,6, Fanta yüzde 18,3 büyürken, gazsız içerek kategorisinde yüzde 21,5 büyüme kaydedildi.

Tüm bu veriler toplamında Anadolu Efes’in 2022 konsolide satış hacmi öngörü üzeri artış ile raporlanan bazda yüzde 14,6 oranında büyüyerek 1.577 milyon ünite kasaya ulaştı. Bu başarıda en büyük katkının Türkiye, Pakistan ve Orta Asya operasyonlarında geldiği açıklandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.