Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikan Kası Arabaların Asfaltı Ağlatan Lastik Yakmaları

Standart güçlerden tatmin olmayan araba sahipleri, yaptıkları değişimler sonrasında ortaya inanılmaz araçlar çıkarabiliyor.
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Araç üzerinde yapılan farklı oynamalar, biliyorsunuz ki Amerikanların her zaman hoşuna gitmiştir. Özellikle Amerikalılar; motor gücünün büyüklüğüne ve otomobil içindeki konforun üst noktada olmasına dikkat ederler. Bunu bilen üreticiler, araçlarda bulunan motor ünitelerinden başlayarak değişime gitmiştir.

Özel garajlarda yapılan bu arabalar arasında, eski ve yeni olmak üzere her yaştan araçlar mevcut. Örnek verecek olursak; Ford’un efsane modeli 1965 Mustang Shelby aracı biliyorsunuz ki 4.7 litre hacminde V8 motoruna sahip. Aracın standart olarak ürettiği 271 beygir gücü yeterli olmadığı için yukarıda bahsettiğimiz gibi değişime gidilmiştir. Modifiyelerin ardından, bu araç ortalama 700-800 beygir gücüne kadar çıkartılmıştır.

chevrolet camaro ss burn outKaput kısmından dışarı taşan korkutucu dumanlar, SuperCharged sisteminin eseridir. Üreticiler bu sistemi, aracın dış yüzeyine uygulamışlar. Bu sistemin dışarıda tutulmasının mantığı, hava/yakıt karışımının en iyi şekilde kullanılmasıdır.

Modifiye firmaları bazen olayı çok fazla abartıyorlar. Motora sıkıştırılan gücü örnek olarak gösterebiliriz. Çünkü bu güce, bazen araçlar karşı koyamıyorlar ve ağırlık merkezi olan ön burun kısımlarını havaya kaldırabilecek kadar ivme sağladıkları için kontrolden çıkabiliyorlar.

Dünyanın En Pahalı Lastikleri Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

GCM Yatırım Banner

chevrolet chevelles burnoutVideoyu izlediğinizde motor gücünün yanı sıra ikinci olarak gözünüze çarpacak yer, araçların lastik yakmalarıdır! Bazılarınıza bu durum mantıksız gelmiş olabilir. Lastik yakmanın ne zevki var diye de sorabilirsiniz. Tabii ki bu düşünce kişiden kişiye değişir deriz. Ama inanın bana bu arabalar; asfaltları ağlatan, lastikleri yakan canavarlardır.

Yukarıda değindiğim konunun, genel ve bilinen ismi Burnout’dur. İlk başlarda aracı durdurma eğilimine sokup, daha sonra tekerlere güç gitmesi sağlanıyor. Böylece lastikler olduğu yerde dönüyor. Lastiklerin dönmesiyle birlikte, etraf toz duman oluyor.

Drag veya Formula yarışlarında biliyorsunuz ki, soğuk olan lastiğin yol tutuşu; ısıtılan lastiğe göre daha azdır. Bu nedenle yol kontrolü sağlamak için start verilmeden önce lastikler ısıtılır. En güzel dumanlı hareketler de lastik ısıtılırken ortaya çıkar. En azından giderken arkalarında bıraktıkları duman güzel bir görüntü oluşturuyor.

Tüm Zamanların En Karizma 10 Mustang Modelleri Hakkında Bilgi Almak için Tıklayın.

dodge srt burnoutSizler için özel olarak hazırladığımız videoda, gördüğünüz her araç; tabiri caizse “ruhsatsız tabanca” gibi duruyor. Dodge SRT, Challenger, Pontiac gibi örnek vereceğimiz araçlar, gerçekten de yaptığımız tabire uyuyor.

Milyarlarca dolar değerinde, pahalı olan bu araçlar; (bizim ülkemize göre) herkesin kendine özel zevklerine göre özellikler ile donatılıyor. Elbette ki yapılan modifiyeler, aracın normal fiyatından daha tuzlu olarak karşınıza çıkacaktır. Ancak ne olursa olsun “American Muscle Car” efsanesi dünyanın sonuna kadar devam edecektir.

Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde bu arabaların bağımlısı olan sayısız kişi vardır. Diğer ülkelerdeki sürücüler, bu araçları daha yüksek güçlü versiyon haline getirmek yerine, restorasyon tarafına yöneliyorlar. Orijinal parçalarını temin etmeye çalışıyorlar. Orijinal parça bulmak, bazen yıllar sürebiliyor.

Okura Sorular:

Arabaseverler için özel olarak hazırladığımız bu videomuzda Amerikan arabalarını ele aldık. Birbirinden etkileyici canavarların, asfaltları nasıl ağlattıklarını izledik. Peki bu arabaların hangi versiyonuna sahip olmak isterdiniz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.