Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikalılar Vergi Reformundan Memnun Değil ve Cumhuriyetçi Parti Endişelenmeli

Amerikalılar, Cumhuriyetçi Parti ve Trump’ın en büyük dayanaklarından biri olan vergi reformundan memnun değiller ve bu onlar için açıkça iyi değil. İşte detaylar;
Amerikalılar Vergi Reformundan Memnun Değil ve Cumhuriyetçi Parti Endişelenmeli
HABER GİRİŞ

ABD Temsilciler Meclisi’nin ya da Senato’nun herhangi bir Cumhuriyetçi üyesine Trump döneminin en önemli mali başarısı sorulduğunda ezici cevabın 2017’de kabul edilen Vergi İndirimi ve İstihdam Kanunu (Tax Cuts and Jobs Act) olduğu görülür. Ancak yasa 2017’de kabul edildiğinde ABD’de çok fazla destek almadığı da biliniyor.

Yine de Cumhuriyetçi Parti üyeleri ilk baştaki destek eksikliğine rağmen vergi reformunun bir kez uygulandığında, Amerikan vergi mükelleflerinin büyük tasarruflardan etkileneceğini ve TCJA hakkındaki kamuoyu düşüncesinin olumlu hale geleceğini umuyordu. Öyle ki Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, ilk baştaki eleştirileri küçümseyerek; “insanlar vergilerde daha az para ödediklerini, ekonominin geliştiğini, daha fazla işin ve fırsatın olduğunu fark ettiklerinde verginin ne kadar popüler olmadığını göreceğiz” demişti.

İşte burada takvimlerin 15 Nisan’ı gösterdiği, ancak vergi beyannameleri yapılırken Amerikalıların TCJA’nın değerinden ve hisselerden hala ikna olmadıkları söylendi.

Anketler Amerikalılar Vergi Reformu Düşüncesi Yakın zamanda yayınlanan bir NBC News/Wall Street Journal Anketi, katılımcıların yalnızca yüzde 17’sinin kendi vergilerinin düşeceğine inandığını dile getirdi. Buna karşılık, yüzde 28’inin daha fazla ödeyeceğine inanıyor, yüzde 27’si aynı oranda ödeme bekliyor, yüzde 28’i ise söyleyecek kadar şey bilmediğini belirtiyordu. Yani ne yazık ki Mitch McConnell için Amerikalıların aylık net gelirlerinde küçük artan değişikliklerden memnun olmadıkları görüldü.

Aralık 2018’de yayınlanan bir A Morning Consult/Politico anketi de katılımcıların yüzde 23’ünün net gelirlerinde artış gördüğü ancak yüzde 60’ının görmediğini bildirmişti.

Cumhuriyetçi Parti Endişelenmeli Çünkü Amerikalılar Vergi Reformundan Memnun DeğilŞu anda Amerikalılar kazançlarını bildirirken, benzer şekilde vergi reformuyla ilgili fikirlerini geliştirecek hiçbir şey görmüyorlardı. Mart ayı sonu itibariyle Internal Revenue Service’e (ABD Vergi Dairesi) geçen yıla kıyasla toplam geri ödemelerde 6 milyar dolar az ödenmişti ve ortalama vergi iadesi tutarı geçen yıla göre 20 dolar daha azdı. Dolayısıyla bu rakamlar, orta sınıf Amerika’ya vaat edilen dev vergi indirimi sözüne pek benzemiyordu.

Vergi İndirimi ve İstihdam Kanunu’nun yürürlüğe girmesinden bu yana 16 ay geçmişti ve şu anda 2018’in rapor sezonunda Amerikan medyasının hemfikir olduğu anlaşılıyordu.

Vergi İndirimi ve İstihdam Kanunu 16 Aydır YürürlükteÖte yandan Cumhuriyetçi Parti’nin vergi yasa tasarısı mimarları, habere göre bu anketlerde yansıtılan rakamların yanlış yönlendirildiğini iddia edeceklerdi ve TCJA ile zengin Amerikalılar üzerindeki mevcut vergi yükünün yaygın olarak anlaşılmadığını savunacaklardı.

GCM Yatırım Banner

Ancak Başkan Ronald Reagan’ın da bir keresinde söylediği gibi; “açıklıyorsanız, kaybediyorsunuz” durumu yaşanacaktı. Vergi sisteminin zenginler için donatıldığına ve orta sınıfa karşı olduğuna inanan Amerikalılar sistemin düzeltilmesini istiyorlar. Ayrıca çözümün Tax Cuts and Jobs Act isimli yasada bulunabileceğine inanmıyorlar. Bu da vergi yasasını yeniden seçilme kampanyasının merkezine koyacak Trump dahil herhangi bir Cumhuriyetçi aday için açık ve seçik olarak kötü bir haber.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.