Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikalılar Ay Sonunu Zor Getirmeye Başladı! İşte Veriler!

Bir rapora göre, Amerikalıların yüzde 58'i son dönemde yaşanan enflasyon artışından sonra maaş gününe kadar tüm parasını harcamış oluyor. Detaylar haberde;
Amerikalılar Ay Sonunu Zor Getirmeye Başladı! İşte Veriler!
HABER GİRİŞ

Yeni bir LendingClub raporuna göre; enflasyon hala 40 yılın en yüksek seviyelerine yakın seyrederken Amerikalıların yarısından fazlası ay sonunu zor getiriyor.

Günlük yaşam ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaya başlayan tüketiciler, kredi kartlarına daha fazla güvenme eğilimine girerek finansal açıdan daha savunmasız bir hale geldiler.

Halkın Yüzde 58’i Sıkıntılı!

Enflasyonun 40 yılın zirvesinde olmasıyla birlikte, tüm gelir seviyelerindeki çalışanlar geçimlerini sağlamakta zorlanırken Mayıs ayı itibarıyla halkın yüzde 58’i, ‘yaklaşık 150 milyon yetişkin’ ay sonunu getirmekte sıkıntı çekiyor.

Nisan ayında çıkan yüzde 61’lik orana göre biraz düzelme görünse de, Mayıs ayı bazı alındığında maaşını zar zor denkleştiren kesimin oranı yüzde 54’ten yükselişe geçmiş durumda.

Raporun ilgi çeken noktalarından birisi de iyi kazanca sahip olanların bile artık ay sonunu zor getiriyor olması. 250.000 dolar veya daha fazla kazananların yüzde 30’u ay sonunu zor görüyor. Bu arada danışmanlık firması Willis Towers Watson tarafından yakın zamanda yapılan bir başka ankete göre, 100.000 dolar veya daha fazla kazananların yüzde 36’sı eski günleri arar durumda.

GCM Yatırım Banner

LendingClub’dan Anuj Nayar mevcut tablo ile ilgili “Farklı unsurların finansal yaşam tarzlarını etkilemesi nedeniyle tüketiciler son birkaç yıldır zorlu bir dönem geçirdiler ve görünürde çok az rahatlama var gibi görünüyor” ifadelerini kullanıyor.

Kilit bir enflasyon göstergesi olan tüketici fiyat endeksi, bir yıl öncesine göre Mayıs ayında yüzde 8,6 artış göstererek; konut, benzin ve gıda maliyetlerinin artmasıyla Aralık 1981’den bu yana en yüksek artışı kaydetmişti.

Kredi Kartı Bakiyeleri Giderek Artıyor

Maaşlar, enflasyona kıyasla daha yavaş bir hızla arttığında kredi kartı bakiyeleri de finansal kırılganlığa katkıda bulunuyor.

New York Federal Rezerv Bankası tarafından hazırlanan ayrı bir rapora göre, kredi kartı bakiyeleri yıldan yıla artarak 2022’nin ilk üç ayında 841 milyar dolara ulaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.