Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerika’da Türk Organize Sanayi Bölgesinin Kurulması Hedefleniyor

TABA-AmCham Başkanı Ali Osman Akat, Türk Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nden (IZUS) bahsederek, projenin detaylarını anlattı.
Amerika’da Türk Organize Sanayi Bölgesinin Kurulması Hedefleniyor
HABER GİRİŞ

Türk-Amerikan İş Adamları Derneği (TABA-AmCham) Başkanı Ali Osman Akat, Amerikan ekonomisindeki hakkımız olan payı almak amacıyla Türk Organize Sanayi Bölgesi Projesi (IZUS) geliştirdiklerini söyledi. Bu projenin Bursa, Gaziantep ve Malatya gibi yerlerin organize sanayi bölgelerinde (OSB) anlatıldığını, diğer illerde de anlatılmaya devam edileceğini söyledi.

TABA-AmCham Başkanı Ali Osman Akat, derneğin düzenlendiği iftar yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu.

TABA-AmCham Başkanı Ali Osman AkatDünya Bankası, Amerikan Ticaret Odası ve  Exim Bank’tan Amerika’daki Türk yatırımcılarının varlığını güçlendirecek sözler alındığını belirten Akat, bir süre önce yapılan temaslarda ele alınan konulara değindi.

Exim Bank’ın, ABD’de yapılacak ihracatların yanında, burada kurulan firmalarda yapılan imalat ve paketleme gibi faaliyetlerle ihracat potansiyelinin artırılması halinde sunacağı imkanları anlattı. Söz konusu ihracatlarda firmalara 300 bin dolara kadar ve bir buçuk yıla kadar vadelendirilmiş kredi seçeneği sunulacağını belirtti.

Amerika’da Türk organize sanayi bölgesinin kurulması planlanıyor.

Türk OSBIZUS projesinin 500 bin dönüm arsa üzerinde, aşama aşama hayata geçirileceğini anlatan Akat, bölge içerisinde; fuar alanları, sosyal faaliyet alanları,  üretim tesisleri, idari ofisler, e-ticaret depolama alanı, KOBİ’ler için ticaret merkezi, lojistik merkezi ve sektörel ihtisas sanayi bölgeleri gibi tüm tesislerin bulunacağını aktardı.

Söz konusu projenin hayata geçirilmesiyle ABD’ye yatırım yapan Türk sanayicileri sayesinde, Türkiye’nin lobi yapma imkanının diğer ülkelerin çok üzerine çıkabilecek duruma geleceğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Dünyanın dörtte birine üretim yapan Amerikan pazarından pay almak hedefleniyor.

TABA - AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali BayramoğluTürk OSB’lerin kurulmasıyla 500 bin kişiyi kapsayan pazarlama ve ticaret ağı oluşturulacağını söyleyen Akat, “Sadece Amerika Birleşik Devletleri dünyanın dörtte birini tüketiyor ve dünyanın dörtte birine üretiyor. Biz de bu pastanın bir parçası olarak dünyadaki gücümüzü artırmaya doğru ticari lobi çalışmaları ile yaklaşmaya koşar adımla gitmeliyiz.” dedi.

TABA – AmCham Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ali Bayramoğlu ise Anadolu’nun çeşitli yerlerinde gezerek sanayicilerle görüştüklerini, iş insanlarının umutlarını Amarika’ya açmak istediklerini anlattı. “Üzerinizdeki ölü toprağını atamazsanız hiçbir yere gitme şansınız yok. “ diyen Bayramoğlu, büyük potansiyelli yatırımcının ABD’deki pazarlardan yararlanmasının ne kadar önemli olduğunun sonradan anlaşılacağını dile getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın