Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomistler AMB’nin Tahvil Alımının Yıllarca Süreceğine İnanıyorlar

Ekonomistleri, Avrupa Merkez Bankası'nın yeni tahvil alımlarının yıllar boyunca süreceğine inanıyorlar.
Ekonomistler AMB’nin Tahvil Alımının Yıllarca Süreceğine İnanıyorlar
HABER GİRİŞ

Avrupa Merkez Bankası’nın yeni tahvil alım programının şekli ve büyüklüğü, piyasa katılımlarını koruma altına aldı. Bazıları şimdi Euro bölgesinin normale dönmesinin yıllar alacağını söylüyorlar.

Kasım ayından itibaren AMB, Euro bölgesinin enflasyon ve büyüme görünümlerinin tatmin edici seviyelere dönmesi şartıyla ayda 20 milyar Euro tutarında net varlık alımı yapacak. Satın alma, bir sonraki oran zammından yalnızca kısa bir süre önce sona erecek.

AMB Başkanı Mario Draghi, Perşembe günü yaptığı açıklamada, net varlık alımlarının yeniden başlatılmasının ana nedeninin enflasyon beklentilerinin tutarlı bir şekilde AMB’nin yüzde 2 hedefinin altında kalmasına karşın, hükümetlerin eylemlerini desteklemek için maliye politikasını dağıtmaya çağırdığı yönünde belirtti.

Bu, AMB’den ikinci tur niceliksel gevşetme olacaktır ve ilk dört yıl önce korkunç Euro Bölgesi borç krizine yanıt olarak geliyor. TS Lombard’da global makro genel müdürü Shweta Singh, ikinci tur varlık alımlarının muhtemelen QE 1’den daha hafif bir etkiye sahip olacağını, borçlanma maliyetleri yüksekken, Euro bölgesinde parçalanmanın ağır olduğunu ve iç risklerin çok daha büyük olduğunu söyledi.

Singh, “Kritik olarak, bu kez Euro’nun daha da aza indirmesi ve dolayısıyla enflasyon beklentilerinin artması için çok daha az bir alan olabilirken, AMB’nin satın alabileceği uygun varlıklar havuzu QE -1 başlatıldığından bu yana küçüldü,” dedi.

GCM Yatırım Banner

QE Sonsuzluğu

QE SonsuzluğuDaha küçük kazançları, ancak açık uçlu zaman çizelgeleri olan ikinci paket, QE-1’in 2015 yılında uygulanan ayda 60 milyar Euro’nun oldukça altında olacağı tahmin ediliyor.

Enflasyonun görünümü iyileşene kadar açık uçlu taahhüdün devam etmesi çeşitli sonuçlar doğurmaktadır. IHS Markit’in Avrupa baş ekonomisti Ken Wattret, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Sıralama referansı ayrıca QE’nin sonu ile hız artışlarının bağlangıcı arasında kısa bir boşluk olacağının sinyallerini veriyor,” dedi.

Wattret, “Hız artışlarının çizginin oldukça altında olduğuna inandığımız için bu, çok uuzn bir süre boyunca net varlık alımları anlamına geliyor,” dedi. Avrupa Merkez Bankası ekonomisti Florian Hense ise AMB’nin 2021’de %1,5 olarak enflasyon tahmin ettiğini ve halen AMB’nin yüzde 2’ye yeterince yakın ancak yüzde 2’nin altında olduğunu belirtti.

Hense, “Dolayısıyla AMB’nin 2022’den önce faiz oranlarını yükseltmesi pek mümkün görünmüyor. Enflasyon yukarı yönde çok fazla sürpriz yapmadıkça. Varlık satın alma programı bu nedenle toplam 480 milyar Euro’luk bir hacimle en az 22 ay sürebilir. Daha büyük olasılıkla daha uzun sürecek,” dedi.

Barclays ekonomik araştırma başkanı Christian Keller, varlık satın alma programının en az 2020 yılının sonuna kadar devam edeceğini tahmin ediyor.

Perşembe günkü notunda Keller, “AMB’nin çok uzun bir süre boyunca elverişli kalmasını bekliyoruz. Euro Bölgesi büyüme görünümüne yönelik risklerin olumsuz yönde çarpıştığını ve çekirdek enflasyonun yakın dönemde yeniden hızlanacağını beklemiyoruz,” dedi.

Açıklamasının devamında Keller, “Euro bölgesi ekonomik döngüsünün olgunlaştırılmış aşamasına tartışmaya girdiği için faiz oranlarının uzun süre düşük kalmasını ve firmaların fiyatlandırma stratejilerinin muhafazakar kalmasını bekliyoruz ve maliye politikasının Euro bölgesi ekonomisini azaltmanın olası olmadığını düşünüyoruz,” dedi.

Bu bağlamda Barclays ekonomistleri, işletmelerin nihai üretim fiyatlarını artırma konusunda acil bir baskı hissetmelerini beklemiyor ve bu nedenle çekirdek tüketici fiyatlarının AMB’nin orta vadeli fiyat istikrar hedefiyle tutarlı seviyelere ulaşma ihtimalinin düşük olduğunu öngörüyor.

Keller bu nedenle temel fiyatların yavaş bir toparlanma eğiliminde kalmasını bekliyor.

Hükümetler için Güçlü Sinyal

Hükümetler için Güçlü SinyalAvrupa Merkez Bankası politika yapıcıları para politikasından ziyade maliye politikasının ekonomik gerilemeyle mücadelede ana araç olması gerektiğine oybirliğiyle karar verdiler. QE programının süresi, ulusal hükümetlerin harekete geçme istekliliğine bağlı olabilir.

Perşembe günü Draghi etkin ve zamanında davranmaya mali alana sahip olan hükümetleri çağırdı. The Economist Intelligence Unit’te Avrupa Analisti olan Ana Andrade, varlık satın alma programının açık uçlu niteliğinin mali alanlarını artıracağı için hükümetler için güçlü bir sinyal olacağını belirtti.

Andrade, “Potansiyel olarak daha fazla mali teşvik başlatmaya yöneltebilir,” dedi. Hense ise fonlama maliyetlerini daha da düşürerek hükümetlerin mütevazi bir mali genişlemeyi finanse etmeyi daha kolay bulabileceklerini ve politikanın, Almanya gibi bazı ekstra mali alana sahip ülkeleri kullanmaya zorlayabileceğini kabul etti.

Hense, “Kendi başlarına bir yılda 240 milyar Euro satın alım yapılması, bir yılda GSYİH’in yüzde 2’sinin yaklaşık yüzde 40’a yakın bir seviyeye çıkararak Euro sistemin bilançosunu artıracak,” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın