Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Avrupa Merkez Bankası 5 Bin Adet Atatürk Resimli Euro Bastı

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Türk koleksiyonerlerin çalışmaları sonucunda 5 bin adet Atatürk resimli Euro bastı.
Avrupa Merkez Bankası 5 Bin Adet Atatürk Resimli Euro Bastı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası, turizmde tanıtım ve hatıra amacıyla 5 bin adet Atatürk resimli Euro bastı. Türk koleksiyonerlerin çalışmaları sonucunda basılan para, piyasada kullanılan Euro ile aynı özellikleri taşıyor. Para, Nümismat yani madalya ve eski para bilimiyle uğraşan Özgür Honaş’ın çalışma arkadaşları ile birlikte yürüttüğü süreç sonucunda basıldı.

Atatürk resimli paranın, Türkiye’nin tanıtımı ve marka değerini ön plana çıkarmak amacıyla turizm alanında kullanılacağı belirtildi.

Özgür Honaş Atatürk Resimli Euro Basım SüreciKoleksiyoner Honaş, bundan sonraki amacının Cumhurbaşkanları Serisi oluşturmak olduğunu ifade ederken, çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunacağını açıkladı. Atatürk resimli Euro’nun nasıl ortaya çıktığını anlatan Honaş, 3 haftada basım işleminin yapıldığını söyledi.

Özgür Honaş, kendisini takip eden İbrahim Gölgeli isimli bir arkadaşından telefon aldığını ve Avrupa Merkez Bankası’nın bu tür paralar bastığı bilgisini verdiğini söyledi. Arkadaşının bu konuda öncü olmak istediğini ve kendisinden yardım istediğini söyleyen Honaş, “Avrupa Merkez Bankası bizim paramızı neden bassın diye düşündüm, sonra bir ön çalışma yaptım. İlk başta olabilirliği konusunda endişelerim vardı,” ifadelerini kullandı.

Paranın tasarımının Hollanda vatandaşı bir tasarımcı olan Christian Peterman tarafından üstlenildiği Honaş tarafından belirtiliyor.

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

GCM Yatırım Banner

0EuroBanknotes.eu (@0eurobanknotes.eu)’in paylaştığı bir gönderi ()

Paranın tasarımı konusunda kendisinin de yardımları olduğunu söyleyen Honaş, paraya son halini verdikten sonra basım takvimini beklemeye başladıklarını ve teslim ettikten kısa bir süre sonra paranın basılması için AMB’den ön onay aldıklarını açıkladı. 3 hafta sonra da paranın basıldığını belirtiyor.

Honaş, “Bir tür hatıra parasıdır. Değişik ülkelerde ülkelerinin tanıtımı açısından bu gibi uygulamalar yapılıyor. Biz de bu şekilde Atatürk temalı para bastırmak istedik,” şeklinde açıklama yaptı. Paradan 5 bin adet basıldığını söyleyen Honaş, bu serinin devamının gelmeyeceğini belirtiyor ve planladıkları başka çalışmalar hakkında bilgiler veriyor.

Honaş, Çanakkale Zaferi ve geliri şehit ailelerine bağışlanacak 15 Temmuz temalı bir para bastırmayı planladıklarını söylüyor.

15 Temmuz ve Çanakkale Zaferi Temalı Paralar BasılacakKoleksiyoner, Çanakkale Zaferi temalı bir seri yapmayı düşündüklerini ve gerekli onayları aldıktan sonra yakın zamanda çıkacağını açıklıyor. Aynı zamanda 15 Temmuz’u konu alan bir para basmayı da düşündüklerinden bahsediyor. Bunların kesinlikle ticari amaçlı olmayacaklarını ve elde edilen gelirin şehit yakınlarına ve 15 Temmuz Derneği’ne bağışlanacağını belirtiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.