Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Amazon ve Apple’ın 2. Çeyrek Bilançoları Açıklandı

ABD'li teknoloji devi Apple ve e-ticaret devi Amazon'un Nisan-Haziran dönemine ait bilançoları açıklandı. Detaylar haberde;
Amazon ve Apple’ın 2. Çeyrek Bilançoları Açıklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’li dev şirketler Apple ve Amazon’un Nisan-Haziran dönemine ait bilançoları açıklandı. Apple’ın ikinci çeyrekte elde ettiği gelir, yıllık bazda yüzde 1 azalırken; Amazon’un ikinci çeyrek geliri ise yüzde 11 artış gösterdi.

Apple’ın gelirinin, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 azalışla 81,8 milyar dolara gerilediği belirtildi. Şirket, geçen yılın aynı döneminde yaklaşık 83 milyar dolar gelir elde etmişti.

Yine de piyasa beklentilerinin üstünde çıkan şirket gelirinin, bu dönem için 81,7 milyar dolar olması öngörülmekteydi.

Apple’ın geçen yılın aynı döneminde 19,4 milyar dolar olan net kârı yüzde 2,5 artışla 19,9 milyar dolara çıktı. Şirketin hisse başına kârı, bu dönemde 1,20 dolardan 1,26 dolara yükseldi.

Apple, Hizmet Gelirlerinde Tüm Zamanların Rekorunu Kırdı

iPhone satışlarının tutarı, bu dönemde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2 azalışla 39,7 milyar dolara indi.

Şirket CEO’su Tim Cook, bilanço döneminde 1 milyardan fazla ücretli abonelik sayesinde hizmet gelirlerinde tüm zamanların rekorunu kırdıklarını ifade ederken, güçlü iPhone satışlarının gelişmekte olan pazarlarda sürekli güç kazanmalarını sağladığını belirtti.

Amazon’un Geliri Arttı

E-ticaret devi Amazon’un ise bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelirin, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 11 artışla 134,4 milyar dolara ulaştığı duyuruldu. Şirketin net satışları, 2022’nin ikinci çeyreğinde 121,2 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Amazon’un net kârının ikinci çeyrekte 6,7 milyar dolar olduğu açıklandı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 2 milyar dolarlık zarar açıklamıştı.

Şirketin hisse başına net kârının ise bu yılın ikinci çeyreğinde 65 sent olarak hesaplandığı belirtildi. Amazon, geçen yılın aynı döneminde hisse başına 20 sent zarar etmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu