Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon’un İngiltere Gıda Dağıtımındaki Büyük Bahsi Tehlikede

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi, Amazon’un İngiliz gıda dağıtım şirketi Deliveroo’ya yatırımındaki incelemesini artırıyor.
Amazon’un İngiltere Gıda Dağıtımındaki Büyük Bahsi Tehlikede
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İngiltere’nin rekabet düzenleyicisi, Amazon’un İngiliz gıda dağıtım şirketi Deliveroo’ya planlanan yatırımının rekabeti azaltıp tüketicilere zarar verip vermeyeceği konusundaki araştırmasını artırıyor.

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi, Cuma günkü açıklamasında şirketlerin restoran yemekleri ve marketlerin online teslimat pazarını nasıl etkileyeceği konusundaki endişeleri gideremediklerini söyleyerek ikinci aşama soruşturmasını açtığını duyurdu.

Düzenleyicinin direktörü Andrea Gomes da Silva, soruşturmaya ilişkin açıklamasında Amazon’un Deliveroo yatırımı hakkında şöyle konuştu:

İngiltere Rekabet Gözlemcisi Direktör Açıklama “Anlaşmanın müşterileri, restoranları ve marketleri daha yüksek fiyatlar ve daha düşük kaliteli hizmetlerle bırakması için gerçek bir risk var. Bu pazarlarda nispeten az oyuncu var, bu yüzden Amazon’un Deliveroo üzerinde bu tür bir etkiye sahip olmasının iki işletme arasında ortaya çıkan rekabeti azaltabileceğinden endişe ediyoruz.”

İlaveten İngiltere’deki milyonlarca insanın online gıda platformlarını ve aynı gün yiyecek dağıtımı için benzer hizmetleri kullandıklarını hatırlattı.

Cuma günü başlatılan ikinci aşama soruşturmasının da anlaşmanın tamamlanmasını geciktirebileceği vurgulandı.

Amazon Deliveroo İkinci Aşama Soruşturma Bunun da ultra rekabetçi İngiltere pazarında Deliveroo’ya zarar verirken rakipleri Just Eat ve Uber Eats’e destek olacağı söylendi. Çünkü 575 milyon dolarlık Amazon yatırımıyla Deliveroo, performansını artırmayı hedefliyordu. Soruşturma üzerine açıklama yapan bir Deliveroo sözcüsü, şirketin regülatörle yakından çalışmaya devam edeceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Sözcü, Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’ni Amazon’un azınlık yatırımı hakkında ikna edeceklerinden emin olduklarını dile getirdi. “Deliveroo, ülke çapında faaliyet gösteren bir İngiliz şirketidir ve bu yatırım İngiltere ekonomisi için özellikle faydalı olacaktır” dedi.

Amazon ise yorum talebine hemen yanıt vermedi. Şirket daha önce anlaşmayı savunarak bunun yeniliği destekleyeceğini, iş yaratacağını ve yeni ürünlerin geliştirilmesini sağlayacağını şöyle anlatmıştı:

“Bu azınlık yatırımının Deliveroo’nun hizmetlerini genişletmesine, artan seçenekle tüketicilere fayda sağlamasına ve daha fazla restoranın hizmete erişmesiyle yeni işler yaratmasına olanak sağlayacağına inanıyoruz.” Rekabet ve Piyasalar Otoritesi Temmuz’da aldığı kararda, Deliveroo’nun Amazon’un işine entegrasyonuna yol açabilecek herhangi bir eylemde bulunmasını yasaklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın