Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amazon’un Fiziksel Perakendecilikte “Bakkaliye” Adımı, AMZN Hisselerini Değerlendirdi!

Amazon'dan bir adım daha! Şirket fiziksel perakendecilik alanında gerçekleştirmeyi planladığı projesi ile değerlenmesini artırıyor. Gelişmenin ayrıntıları ve AMZN hareketlerine bakış;
Amazon’un Fiziksel Perakendecilikte “Bakkaliye” Adımı, AMZN Hisselerini Değerlendirdi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Perakende devi Amazon.com Inc., gıda endüstrisindeki erişimini genişletmek ve tüketicilerin daha fazla yönüne dokunmak istiyor. Şirket ABD’nin bazı büyük şehirlerinde, onlarca bakkal açmayı planlıyor. Bir kişiye göre şirket ilk satış noktasını, Los Angeles’ta yılın sonundan önce açmayı planlıyor. Amazon’un, gelecek yılın başlarında faaliyete geçmesi planlanan açılışlarla birlikte en az iki başka bakkaliye için kira sözleşmeleri imzaladığı, ancak kişilerin bu dükkanların nerede olacağını söylemekten kaçındığı ifade edildi.

Konuya hakim kanat, San Francisco, Seattle, Chicago, Washington, D.C. ve Philadelphia’daki Amazon marketleri ile ilgili görüşmelerin devam ettiğine değindi. Yeni mağazalar, şirketin lüks Whole Foods Market zincirinden farklı olmakla beraber, yeni mağazaların Amazon adını taşıyacağı belli değil.

Alışverişi internete kaydırarak perakende sektörünü yirmi yıl geçtikten sonra, Amazon son yıllarda gittikçe artan oranda fiziksel perakende üzerine odaklanarak geleneksel bakkaliyeler üzerinde tehdit oluşturuyor. Yeni zincir, Amazon’un bir boyuttan çeşitli boyutlarda ve formatlarda 2.000’den fazla tuğla ve harç deposuna ulaşması öngörülen fiziksel bir bakkal varlığı oluşturmak için uzun yıllar süren bir girişimi gerçekleştirmesine yardımcı olabilir.

Fiziksel Perakendeciliğe Dev Adım

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Amazon, yeni zinciri canlandırabilecek bir kişi tarafından işletilmekte olan yaklaşık bir düzine mağazanın bulunduğu bölgesel market zincirlerini satın almayı da araştırdığı belirtiliyor. Perakende devi kira sözleşmelerini zaten imzalamış olsa da, markete bakacağını garanti etmiyor. Perakendecilerin çalışma prensimleri sözleşmelerin imzalanması ve belirli koşullar yerine getirilmezse mağaza açılışlarını kapatması veya ertelemesi şeklinde biliniyor.

Amazon fiziksel perakendeciliğe daha fazla itilerek, web’de kitap ve müzik satan kökenlerinin ötesindeki en son hamlesi yıllar geçtikçe bulut bilişim devi, Hollywood eğlencesinde büyük bir oyuncu ve gelişen bir lojistik hizmet sağlayıcısı oldu. Daha yakın zamanlarda, dijital reklamcılıkta büyük bir rakip olarak ortaya çıkmış ve finans ve sağlık alanında çalışmalar başlatmıştı.

GCM Yatırım Banner

Bu yılın başlarında dünyanın en değerli halka açık şirketinin tahtını alan şirket, aynı zamanda hak kazanan Amerikalılara lüks marketlerinin yanı sıra hizmetinin indirimli bir versiyonunu sunmak gibi düşük gelirli tüketicileri de içerecek şekilde müşteri tabanını genişletmek için adımlar attı. (Medicaid ve diğer devlet yardımı programları için.)

Uygun Fiyatlı Ürünlerle Hizmet

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yeni mağazaların doğrudan daha lüks Whole Foods mağazalarıyla rekabet etmek için tasarlanmadıklarını ve daha düşük bir fiyattan farklı bir ürün yelpazesi sunacakları belirtiliyor. Whole Foods, diğer kalite standartlarının yanı sıra yapay aromalar, renkler, koruyucu maddeler ve tatlandırıcılar içeren ürünleri satmıyor.

Büyük markalara sahip tedarikçiler Amazon’un zinciri yaklaşık iki yıl önce satın almasından bu yana Whole Foods’a girmeyi umuyorlar. Whole Foods, sahip olduğu büyük markaları (Honey-Nut Cheerios ve Michelob birası gibi) yavaş yavaş genişletse de, geleneksel bir bakkalın çok daha geniş ürün çeşitliliği taşıyabileceği düşünülüyor.

Amazon, gıda dağıtım işi ile ilgili karışık sonuçlar doğurdu ve şirketin stratejisine göre, bakkal alışverişçilerine nasıl hitap edebileceği üzerine çalışmalar sürüyor. Süpermarket işletmecileri Walmart Inc., Kroger Co. ve diğerleri de müşterilere daha düşük maliyetli bir şekilde teslimat ve teslim alma yollarını bulmaya çalışıyor.

Küçük Metrekareli Marketler

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Yeni market markası aynı zamanda perakendeci, Amazon Go mağazalarını kentsel alanlarda kullanıma sunuyor. Bu büyük perakende mağazaları için ödeme teknolojisi test ediyor. Bu arada, Whole Foods ulusal ayak izini genişlettiği dikkat çeken bir gelişme olarak gündemde yer alıyor.

Amazon, yeni mağazaları için güncel gelişmeleri hedef alıyor ve yakında sona erecek olan kiralamalarla dolu mağazalara yayılıyor. (Örneğin, meseleye aşina bir kişiye göre boşalmış Kmart’ın bir kısmını düşünebilir.) Yeni bakkal markasındaki mağazaların, şerit merkezleri ve açık hava alışveriş merkezlerinin yanı sıra, 60.000 metrekarelik süpermarketten daha küçük 35.000 metre kare olacağı öngörülüyor.

Mağazalarında satabileceği mallar konusunda kısıtlama yapmak istemediğini, mağazayı değiştirme, sağlık ve güzellik ürünlerini satma kabiliyetini kullanmak istendiği söylendi. (Alışveriş merkezlerinde kiralamalar genellikle sınırlamalar içerdiğinden, işletmeler birbirlerinin alanlarına girmek yerine tamamlarlar.)

Görüşler ve AMZN Hisse Senedi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bu mağazaların nakitsiz olup olmayacağı belli değil, ancak insanlara göre müşteri hizmetleri ve alım kapasitelerine yoğun bir şekilde eğilim gösterilecek. Amazon, alışveriş yapanların yiyecek alma kabiliyetini hızlandırmak için otopark üzerinde de kontrol sahibi olmak istiyor.

Bazı analistlere göre, büyük perakendecilerin e-ticareti birleştirerek fiziksel mağazalarla buluştuğu bir stratejinin, endüstrinin ilerleyeceği yön. Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi’nden bir sözcü, “Müşteriler onlar için en uygun olduğunda, mağazada, çevrimiçi veya ikisinin bir arada olabileceği bir alanda alışveriş yapabilmek istiyor.” dedi.

Amazon’un yeni planlarına dair gelişmelerin ardından hisse senedi piyasalarında hareketlenmeler görüldü. Şirketin rekabet içerisinde olduğu firmaların hisselerinde görülen dikkat çekici düşüşler, AMZN %1.95 değerlenerek günlük bazda pay başına 31,90 $ getiri sağladı. Hisse senedinin haftalık işlemlerine son verdiği fiyat ise 1.672 $/p oldu. AMZN 1.652,38 seviyesinde bulunan 100 günlük hareketli ortalamasına yakın bir günlük marj seviyesi kaydetmişti ve haber reaksiyonunda ciddi bir kazanıma gitti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.