Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dünya Finansallarında Toparlanma, ABD Kıymetleri ve TCMB İstatistikleri!

Global endeksler, ABD kıymetleri ve finansalları, politik gündemler ve TCMB Şubat ayı üçüncü hafta istatistiklerinin detaylı incelemesi.
Dünya Finansallarında Toparlanma, ABD Kıymetleri ve TCMB İstatistikleri!
Yorum

ABD vadeli hisse senetleri, yatırımcıların ABD-Çin ticaret müzakerelerinden gelen karışık haberler ve Kuzey Kore gündemi bir parça düşüş ve bir miktar yeni ekonomik veriyle boğuşan pazarlardaki zorlu bir haftanın ardından Cuma günü yükselmeye başladı. Vadeliler tarafındaki değişimden yola çıkıldığında, S&P 500 için %0.6 ve Dow Jones Industrial Average için %0.7’lik açılış ribauntlarına sinyal görülebilir.

Avrupa’da Stoxx Europe 600 sabah işlemlerinde %0.6 artış gösteriyordu ve bir parça gerileyerek %0.50 civarına düştü. Asya hisse senetleri de, Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nın %18, Hong Kong’un Hang Seng Endeksi %0.6 ve Japonya’nın Nikkei 225’i %1 arttı.

Küresel piyasalar bu hafta büyük ABD endeksleri ile birlikte, kafalarını taze ekonomik verilere dolaştırırken üç günlük kayıplı bir çizgiyi sona erdirmeye karar vermişe benziyor. Diğer tarafta Çin’in Perşembe günü yapılan, Ulusal İstatistik Bürosu’ndan alınan rakamlara göre resmi İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi’nin (PMI) Şubat’ta üç yıl içinde en düşük seviyeye düştüğü ve küresel büyümeyle ilgili endişeleri desteklediği dikkat çekti.

Tedirgin Yatırımcı Algısı ve Güncellenen Veriler

Tedirgin Yatirimci Algisi Ve Guncellenen VerilerABD ekonomisinin 2018’in son çeyreğinde yıllık bazda %2.6 oranında büyüdüğünü işaret eden yeni veriler Perşembe günü, önceki üç aylık dönem verisi %3.4 seviyesine kıyasla yavaşlık gösterdi.

Özellikle yatırımcılar, ABD ekonomisindeki genişlemenin ne kadar devam edeceği konusunda endişe duyuyor. Başkan Trump’ın vergi politikası 2018’deki büyümeyi artırdı, ancak Londra’dan UniCredit’in baş ekonomisti Erik Nielsen bu artışın ne kadar süreceğini bilmenin zorluğuna dikkat çekti. (Erik Nielsen, “Hangi çarpanları kullanacağımızı, arkada ne kullanacağımızı bulmakta büyük sıkıntı yaşıyoruz, çünkü daha önce döngünün tepesinde çok büyük bir genişleme olmadı.”)

Piyasalar ABD’yi, şu an için 200 milyar dolarlık Çin mallarında tarifeleri %25’e çıkarma tehdidinden vazgeçme kararını sindiriyordu. Daha yumuşak bir ton, bir ticaret anlaşmasının yakın olduğunu öne sürse bile, çoğu fikri mülkiyet ve ABD ticaret fazlasıyla ilgili mevcut uyuşmazlığın çözülmesinden duyulan endişeler hala mevcut. ABD-Çin rekabetinin sona ermeyebileceği ihtimali piyasa hareketlerinden çıkan olası bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. (Nielsen, “Büyük savaşı; ABD ile Çin arasındaki on yıllardır sürebilecek olan savaşı başlattılar.” dedi.)

ABD Kıymetleri ve David Cornell Görüşü

Abd Kiymet Ve David Cornell Gorusu10 yıllık ABD tahvil verimleri %1.08 artış ile %2.740 seviyesine yükseldi. 2 yıllıkların verimi ise %1.13 yükselerek %2.540 noktasında hareket etmekte. Piyasalar bu hafta Hindistan ile Pakistan arasındaki ihtilafın artmasıyla da sarsıldı, ancak Hintli yatırımcılar Cuma günkü beklentileri gerçekleşti ve iyimserlik sinyalleri okunmaya başlandı.

Hindistan Başkent Büyüme Fonu’nun yatırım sorumlusu David Cornell “Hareket genellikle satın alma fırsatlarına yol açtı. Bence pazar, zaman içerisinde iki ülke arasında periyodik olarak gerçekleşen kılıç avına karşı oldukça bağışık hale geldi ve bu senaryo seçim zamanlarında çok sık oluyor.” dedi.

İngiltere Varlıkları ve Hindistan Gelişmesi

Ingiltere Varlik Ve Hindistan GelismeHyderabad’taki Karvy Stock Broking’ten Ravi Singh, Başbakan Narendra Modi’nin Keşmir saldırısına agresif tepkisi için kamuoyu desteği kazandığını ve iş yanlısı yönetimin Hindistan’ın gelecek oyunda yeniden seçilme şansını artıracağını söylemişti. (Singh “Hareket ekonomik cephede bir miktar hasara yol açabilir, ancak genel duyarlılık önemlidir ve birkaç ay içinde bir seçim yapılacaksa mevcut hükümetin bu duyarlılıktan yararlanması gerekir.”)

İngiltere’de muhalefetteki İşçi Partisi, Avrupa Birliği üyeliği konusunda ikinci bir referandumu destekleyeceğini onaylarken; Başbakan Theresa May, birçok analistin milletin geri çekilme şansını artırdığını söylediği Brexit’i geciktirmesine izin vermeyi kabul etti. GBP/USD paritesi 1,3264 seviyesinden fiyatlanırken, İngiltere FTSE 100 endeksi %0.63 artış ile 7.119 puana tırmandı.

TCMB İstatistiklerinde Şubat’ın Son Haftası

Tcmb Subat 3 Hafta IstatistikleriTCMB’nin Şubat ayının üçüncü haftasına dair açıkladığı istasitiklere bakıldığında hanehalkı döviz mevduatı 0,3 milyar dolar artış gösterdi. (Bir önceki haftaya kıyasla.) Şirketlerin döviz mevduatlarında değişime rastlanmazken, hanehalkında 24. haftaya varan bir yükseliş dizisi ile toplamda 14,7 milyar dolara tekabül eden bir artış görüldü. Hanehalkı döviz mevduatları 96,6 milyar dolara tırmanırken, şirketlerin döviz mevduatları 68,9 milyar dolar olarak kaydedildi.

Bu hafta içerisindeki hisse senedi piyasasına 30 milyon dolar giriş olurken, tahvil piyasasından 26 milyon dolarlık yabancı para çıkışı oldu. 2019 yılından itibaren hisse senedi piyasasına giriş 1,2 milyar dolar, tahvil piyasasından çıkış ise 0,7 milyar dolar oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu