Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

E-Ticaret Devi Amazon’da Artık Bitcoin ile Ödeme Yapılabilecek

Bitcoin sahipleri artık Lightning Network kullanarak Amazon gibi e-ticaret sitelerinden alışveriş yapabilecekler.
E-Ticaret Devi Amazon’da Artık Bitcoin ile Ödeme Yapılabilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para ödeme işlemcisi girişimi olan Moon, Lightning tabanlı herhangi bir cüzdanın tarayıcı uzantısı aracılığıyla e-ticaret sitelerinde ödeme yapmayı mümkün hale getirdi. Moon, Türk risk sermayederi Murat Aktihanoğlu tarafından kurulan Entrepreneurs Roundtable Accelerator’dan (ERA) aldığı 100.000 dolarlık destekle projesini hayata geçirdi.

Moon’un geliştirdiği Lightning Network tabanlı sistem sayesinde e-ticaret sitelerinden kripto paralarla ödeme yapmak mümkün hale geldi.

Moon CEO'su Ken Kruger AçıklamaLightning tabanlı herhangi bir cüzdanın, artık Moon’un tarayıcı uzantısı aracılığıyla kullanılabileceği duyuruldu. Coindesk’e konuşan Moon CEO’su Ken Gruger, “Uzantı bir QR kodu açacak ve bir Lightning sertifikasına sahip olacak. Eğer çeşitli nedenlerle QR kod kullanamıyorsanız bu sertifikayla kopyala-yapıştır yapabilir ve favori Lightning cüzdanınızla ödeme yapabilirsiniz,” dedi.

Kruger, hangi geleneksel finans kurumlarının Amazon satıcıları, mallarının karşılığını alabilsin diye arka planda bitcoini bir paraya çevirmeye yardımcı olduğu konusunda bilgi vermekten kaçındı. Doğrudan veya dolaylı bitcoin kabul etmenin bir önemi olmaksızın 2020 yılına kadar bu sistemin tüm e-ticaret sitelerinde çalışması gerektiğini belirtti.

Kruger, sistemlerinde doğrudan bir satıcı entegrasyonu olmadığını Moon’un ödeme kanallarını da yönettiğini söyledi.

Sistemde Satıcı Entegrasyonu YokÖdemelerin gönderilmesi için basit bir arayüz sunduklarını söyleyen Kruger, Visa ve Mastercard ağlarıyla entegre olduklarını da belirtti. Satıcıların her kredi karşı işlemi başına ödedikleri değişim ücretlerini ise düşürdüklerini açıkladı.

Söz konusu Lightning özelliği öncesinde 250’ye yakın beta kullanıcısı Moon’un eklentisini Coinbase borsasının hesapları ile ilişkilendirerek çeşitli e-ticaret sitelerinde kullanmıştı. Şimdi ise bir tarayıcı uzantısı ile işlemler daha basite indirgenmiş oldu.

GCM Yatırım Banner
Sistemde Amazon bitcoin ile temasa geçmiyor ve Moon üzerinden direkt olarak itibari para ile kripto para arasında geçiş sağlanıyor.

Amazon Bitcoin ile Temasa Geçmiyor2018 yılında New York’ta kurulan Moon, ilk başta sadece 3 kişi ile yola çıkmıştı. Buna karşın 100.000 dolarlık yatırım toplamayı başarmış ve burada bir Türk imzası görülmüştü. Basın saatine göre tarayıcı eklentisi hala Google’ın Web Mağazası ekibi tarafından inceleniyor ve Moon ekibi bunun önümüzdeki Çarşamba gününe kadar yetişip onaylayacağını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.