Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Marlboro’nun Sahibi Altria’dan Kenevir Şirketi Cronos’a 1.8 Milyar Dolarlık Yatırım!

Marlboro’nun sahibi Altria, önde gelen kenevir şirketi Cronos Group’a 1.8 milyar dolar civarında yatırım yapıyor. Detaylar haberimizde;
Marlboro’nun Sahibi Altria’dan Kenevir Şirketi Cronos’a 1.8 Milyar Dolarlık Yatırım!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Marlboro’nun ana şirketi Philip Morris’i ve daha birçoğunu bünyesinde barındıran Altria Group, Cuma günü yaptığı açıklamada önde gelen kanabinoid şirketi Cannabis Group’un yüzde 45 hissesini 1.8 milyar dolar karşılığında satın almak için anlaştıklarını açıkladı.

Bu da piyasada, tütün şirketinin rekabet etmesi gereken yeni bir dünyaya girdiği yönünde yorumlandı. Ayriyeten yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Altria’nın elektronik sigara şirketi Juul’a yatırım yapmaya hazırlandığı ve bu görüşmelerin yıl sonuna kadar tamamlanabileceği kaydedildi.

Sonuçta, sigara satışları yavaşladı ve müşteriler marihuana, elektronik sigara benzeri başka eğlence/keyif verici maddelere yönelmeye başladı.

Marlboro’nun Sahibi Altria Kenevir Şirketi Cronos’a 1.8 Milyar Dolar Yatırım YaptıAncak bu endüstriler, düzenleyicilerin engellerine göre hareket edebilmek ve şirketlerine yatırım yapabilmek için uzmanlığa ihtiyaç duymaktadır. Cronos CEO’su Mike Gorenstein da bu duruma gönderme yaparak Altria Group’un yatırımından elde edilen gelirlerin, şirketin altyapısını ve dağıtım ayak izini daha hızlı genişletmelerine yardım edeceğini söyledi.

İlaveten kenevir şirketinin CEO’su, 1.8 milyar dolarlık kaynağın araştırma ve geliştirmedeki yatırımları artıracağını dile getirdi.

Altria Kenevir Şirketi Cronos Yatırımı Ar-Ge Çalışmalarına Gidecek Haberde Cronos ile Altria arasındaki görüşmelerin bir aydan fazla süredir devam ettiği ve Altria’nın Cronos’un ortaklık yapmayı düşündüğü birkaç parti arasında olduğu bilgilerine de yer verildi. Zaten Cronos CEO’su Mike Gorenstein da Altria’nın elektronik sigara teknolojisindeki uzmanlığının ilgilerini çektiğini çünkü şirketin kenevir için bu teknolojide fırsat gördüğünü anlattı.

Anlaşmanın bir parçası olarak Altria’nın Cronos’taki hisselerini hisse başına 19 dolarlık fiyatla yüzde 55’e çıkarabileceği de kaydedildi.

Altria Cronos Yüzde 45 Hissesini 1.8 Milyar Dolara Aldı Altria’nın bağımsız bir direktör de dahil olmak üzere Cronos Group’un yönetim kuruluna dört diröktör atama hakkının bulunduğu da bildirildi. Bunun Cronos’a büyük bir gıda şirketi gibi diğer şirketlerden yatırım alma esnekliği sağladığı da bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Toronto merkezli olan şirketin Ekim’den bu yana ulusal olarak yasal olduğu, ABD’de faaliyet göstermese de 33 eyalette ve Washington’da yasal olduğu hatırlatıldı. Bu arada Altria’nın ABD’deki tütün satışının büyük kısmını elinde bulundurduğu ve ABD’nin esrarı federal olarak yasallaştırdığında Cronos’un yararına hizmet edeceği tahmini de vurgulandı. Nihayetinde Altria’nın Cronos yatırımı sonrasında Cronos hisseleri yüzde 22 yükselirken, Altria’nın hisseleri de yüzde 1.1 oranında değer kazandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.