Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altında Bu Seviyelere Dikkat! Yeni Rekor Bekleniyor mu?

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, ons altındaki kritik seviyeleri yatırımcılarla paylaştı ve iyimserlik senaryosunda ons altının 2114 dolara çıkabileceğini belirtti.
Altında Bu Seviyelere Dikkat! Yeni Rekor Bekleniyor mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ons altında meydana gelen yukarı yönlü hareketliliklerin ardından 29 Kasım’da gram altında 1907 TL ile rekor seviyeye ulaşıldı. Güvenli limana talep artarken yatırımcılar gelecek dönemlerde altında hangi seviyelerin takip edilmesi gerektiğini merak ediyor.

GCM Yatırım Araştırma Müdürü Kudret Ayyıldır, ons altındaki kritik seviyelerini ve beklentilerini paylaştı. ABD Merkez Bankası’nın (FED) şahin görünümüyle birlikte ons altının düşüşünü 1810 dolara kadar sürdürdüğünü, 7 Ekim itibarıyla İsrail – Hamas arasındaki çatışmalarla 200 dolarlık bir yükseliş eğilimi gerçekleştiğini aktardı.

Altını Destekleyen Unsurlar

Yukarı yönlü hareketlerin ardından bazı realizasyonların görüldüğünü, ons altının Kasım ayı ortasında 1930 dolar seviyesini dip olarak kabul ettiğini ifade etti. ABD ve Euro Bölgesi’nden gelen tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verisi ile Aralık toplantısına ilişkin faiz artış düşüncesinin ortadan kalktığını kaydetti. Bu çerçevede altında yükseliş hareketinin hızlandığını vurguladı.

29 Kasım’da ons altının 2052 dolar seviyesine çıktığına dikkat çeken Ayyıldır, ons altının ortalamaların üzerine çıkan önemli bir hareket sergilediğini belirtti.

Yeni Zirveler Görülebilir

Ayyıldır, 10 yıllık fiyat performans açısından 2022 dahil edilmediğinde ons altının ulaşması gerektiği seviyelere son hareketler ışığında ulaştığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Majör merkez bankalarının yılın son toplantısında ekstra adım atmayacağı ve 2024 yılı indirim tarihlerinin erkene çekilme psikolojisinin ons altında fiyat açısından yeni zirvelere işaret edebileceğini aktardı.

Altında Bu Seviyelere Dikkat! Yeni Rekor Bekleniyor mu?Kaynak: GCM Yatırım

En kritik teknik göstergenin 2000 dolar olduğunu, çünkü ons altının tarihsel açıdan sergilediği performansında özellikle de son 3 yıllık projeksiyonda 2070-2075 ve 2078 dolar zirve seviyeleri test etmesine karşın 2000 dolar üzerinde hiç aylık kapanış gerçekleştirmediğini bildirdi.

Uzman, ons altının Kasım ayı içerisinde 2000 dolar altında kapanış gerçekleştirmesi durumunda olası realizasyonlara ve bu realizasyonların kısa vadeli görünümü değiştirip değiştirmeyeceğini incelemenin çok önemli olduğunu vurguladı.

Yükselişlerin devamında ilk etapta teorik açıdan 2075 – 2114 bölgesinin iyimserlik açısından görülebilecek seviyeler olduğunu belirten Ayyıldır, ana destek görünümünde 20 aylık üstel hareketli ortalamanın 1890 seviyesi olduğunu paylaştı.

Ons altın 29 Kasım saat 16.00 itibarıyla yatay seyirle 2040 dolardan, gram altın ise 1898 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın