Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Yatırımcısı Dikkat! Yastık Altı Altınlar Radarda

Yastık altı altınların 300 milyar dolar değerinde olduğu tahmini hükümetin dikkatini çekti. Ekonomi yönetimi, yastık altından altınların çıkarılmasına odaklanıyor.
Altın Yatırımcısı Dikkat! Yastık Altı Altınlar Radarda
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Parasının değerini yüksek enflasyona karşı korumak isteyen vatandaşların geleneksel yatırım araçlarını tercih etmesi ve altına yönelmesiyle dikkatler sarı madene çekildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sistem dışı kalan yastık altı altınlar için yeni plan kurduklarını açıkladı.

Sabah gazetesine konuşan Yılmaz, “Altının sisteme girmesi ekonomi için çok önemli. Altının fiziki teslimini kolaylaştıracak adımlar atıyoruz” diyerek yeni altın planını paylaştı.

Yastık altı altın stokunun 4 bin 670 ton ile yaklaşık 300 milyar dolar değerinde olduğunu açıklayarak, altının üretime ve yatırıma katkı sunması halinde ülkeye faydasının dokunacağının altını çizdi.

Altın ithalatını azaltmak için Ağustos 2023 döneminde getirilen kota uygulamasını hatırlatarak, geçen yıl yurt içinde başlatılan diğer düzenlemeleri de şöyle paylaştı:

“Rafinerilerin üretebileceği en küçük altında alt sınırı 1 gram olarak belirlenmesiyle altın talebinin azaltılması hedeflendi. Ağustos ayında ek vergi uygulaması yürürlüğe girdi. Kıymetli metallerle kaplama adi metallerden olan ürünlerin ithalatında yüzde 20 ek mali yükümlülük uygulamasına geçildi.”

GCM Yatırım Banner

Alınan önlemler sayesinde altın ithalatının Eylül ve Ekim 2023 döneminde bir önceki yılın aynı ayına göre toplamda 6 milyar dolara yakın düştüğünü söyledi.

Cazip Enstrümanlar Geliştirilecek

“Cazip enstrümanlar geliştirildi, bunların geliştirilmesi için çalışmalar yapılıyor” diyerek diğer uygulamaları da hatırlatan Yılmaz, Merkez Bankası’nın kur korumalı hesap sistemine altını da dahil ettiğini hatırlattı.

Fiziki altından dönüşümlü kur korumalı hesapları ile mudilerin fiziki altınlarını banka hesabına aktarmasıyla altın bazında da ek getiri sağladığını ifade etti.

Yılmaz, “Bankaların daha aktif olması ve vatandaşın yatırdığı altını ihtiyacı olduğunda çekebilmesi için bankaların fiziki altın teslimini kolaylaştırması önümüzdeki dönemde atılması planlanan adımlar arasındadır” diye ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.