Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Savaşlarında Çin, Hindistan’ı Tahtından Etti

Jeopolitik riskler, ekonomik belirsizlikler ve sıkılaşma adımlarıyla geçen 2023 yılında ülkeler altın alımına yönelerek, 13 yılın tüketim rekoruna zemin hazırladı.
Altın Savaşlarında Çin, Hindistan’ı Tahtından Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pandemi döneminden itibaren küresel enflasyondan destek alan ve sıkı faiz politikalarıyla baskılanan değerli metallerin, 2024’te faiz indirimine sıcak bakması beklenen merkez bankalarının tavrına göre yukarı yönlü hareketlilik için zemin aradığı konuşulurken, Dünya Altın Konseyi’nden (WGC) dikkat çeken veriler geldi.

Dünya Altın Konseyi’nin 2023 yılı verilerine göre dünya genelinde toplam altın talebi geçen yıl rekor seviyeyi gördü.

Bu yıl şahin tavrından öden vermesi beklenen ABD Merkez Bankası’nın (FED) faizi düşürme ihtimaline göre talepte yeni bir rekorun 2024’te kırılmasının beklendiği kayda geçti.

2023 verilerinde, altında genel tüketimin geçen yıl yüzde 3’e yakın artışla 4.899 tona çıktığı belirtildi. Böylece 13 yılın rekoru kırılmış oldu.

Yaklaşık 5 bin tonluk altın talebinde, çatışmalarla geçen yılda geleneksel yatırım araçlarına yönelen bireysel tüketicilerin yanı sıra merkez bankalarının sürekli alımlarının da rekor seviyelere zemin hazırladığı ortaya kondu.

GCM Yatırım Banner

Çin, Hindistan’ı Tahtından Etti

Geçen yılın altın talebinde merkez bankalarının rezervlerini güçlendirmeye yöneldiği görülürken, WGC’den Joseph Cavatoni’nin yorumu, “Ortam, gelişmekte olan merkez bankalarının net alıcı olmaya devam etmesi için uygun” oldu.

Verilerde ise radikal değişiklikler göze çarptı. Buna göre Çin, altın tüketimiyle Hindistan’ı dünyanın en büyük altın tüketicisi tahtından indirerek birinci sıraya yerleşti.

2022’de Hindistan’ın altın talebi 600,56 ton olarak kayda geçerken, 2023’e gelindiğinde Çin bu rakamı 630 tona çıkardı. Hindistan ise geçen yıl altın alımını 562,3 tona düşürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.