Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Dolardaki Duraksamayla Yükseldi! Odak ECB’de

Dolar ralisinin durmasından destek alan altın fiyatları, yönünü yukarı çevirdi. Yön için Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor.
Altın Dolardaki Duraksamayla Yükseldi! Odak ECB’de
HABER GİRİŞ

Altın fiyatları, dolarda küresel rallinin ara vermesi ve artan ekonomik belirsizliklerle bugün toparlanmaya başladı. Dün 110 eşiğini kırarak 20 yılın rekorunu tazeleyen dolar endeksi, mevcut seansta 109,7 altında kalırken sarı metal yükseliş eğilimli seyrediyor.

Avrupa’nın ana tedarik yolu olan Kuzey Akım 1 boru hattının kapalı kalacağına dair haberler, bölgede durgunluk korkusunu alevlendirirken altın güvenli liman pozisyonundan yararlandı.

Reuters’ın haberine göre ANZ Kıdemli Emtia Stratejisti Daniel Hynes, bu durumu şöyle yorumladı:

“Avrupa’da gelişen enerji krizinden kaynaklanan bir miktar güvenli liman alımları oldu.”

Ancak şahin FED’e atıfla, altında herhangi bir yukarı yönlü hareketi sürdürmenin muhtemelen zor olacağını ekledi.

GCM Yatırım Banner

Altında Toparlanma Çabaları!

Altında Toparlanma Çabaları!
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Eylül’e zayıf başlayan sarı metal, doların geri çekilmesiyle bugün alıcılı işlem görüyor. Dün 1707 dolara kadar gerileyen ons altın, bugün yüzde 0,50 civarı kazançla 1726 dolara kadar yükseldi. Böylelikle Eylül’ün en yüksek değerini kaydetti.

Yine de şahin FED ve güçlü dolar baskısıyla zayıf seyrini sürdürüyor. Reuters teknik analisti Wang Tao’ya göre spot altın direnci 1727 dolarda yeniden test edebilir, bunun üzerinde bir kırılma 1736 dolara kadar kazanç sağlayabilir.

Yurt içindeki duruma bakıldığında gram altının küresel trende paralel artıda fiyatlandığı görülüyor. Saat itibarıyla yüzde 0,85 düşüşle, 1007 liradan işlem görüyor. Dün 999 liraya inen gram altın bugün 1001 seviyesinin üzerinde duruyor.

Altın Avrupa Merkez Bankası’nı Bekliyor!

Ağustos’ta yayımlanan ECB tutanaklarına göre politika yapıcılar Temmuz’da gerçekleştirilen 50 baz puanlık faiz artırımının, negatif oranlardan çıkışın önden yüklemesi olarak düşünülmesi gerektiğini belirtti. Bununla birlikte enflasyonla mücadelede daha fazla faiz artırımı için yeşil ışık yaktı.

8 Eylül’de TSİ 15.15’de açıklanacak Eylül ayı faiz kararı için nefesle tutulurken piyasalar Avrupa’nın nasıl bir yön izleyeceğine odaklandı.

“ECB, 50 baz puan mı yoksa 75 baz puan mı artırım yapacak?” sorusu tartışılırken ING Ekonomisti Carsten Brzeski, konuyla ilgili notunda artık kademeli ve küçük adımlar olmadığını söyledi. Agresif faiz artırımının enflasyonu aşağıya çekmeye yardımcı olamayacağını belirten Brzeski, yaklaşmakta olan durgunluğu şöyle anlattı:

“Ekonomi aşırı ısınmaktan uzak ve daha fazla faiz artırımı yapılmasa bile bir kış resesyonuna girmesi neredeyse kaçınılmaz.”

ECB’nin ne kadar sert faiz artırımı yapacağının gelen verilere de bağlı olacağını ve kurumun beklentilerinin önem taşıyacağını belirtti. Yine de Brzeski, ECB güvercinleri son haftalarda çok sessiz kalsa bile ECB’nin sadece 50 baz puanlık artış yapmasını beklediklerini aktardı.

Uzmana göre bu, daha fazla faiz artırımı için kapıyı açık tutan ortak bir karar olacak. Fakat 75 baz puan, güvercinler için çok uzak görünse de tamamen göz ardı edilemez. ING uzmanı 50 baz puana işaret etse de piyasa da ECB’nin çok daha sert hamlede bulunacağına dair yaygın bir görüş var.

Örneğin Trading Economics küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre faizin Eylül’de yüzde 1,25 olması bekleniyor. Daha uzun vadede ise faizin 2023’te yüzde 2,00 ve 2024’te yüzde 1,50 seviyelerinde olacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın