Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın, Dolar Baskısıyla Dört Haftanın En Düşük Seviyesine Düştü

Küresel piyasalarda borç krizine dair endişelerin doları artırması, altında kayıpları beraberinde getiriyor. Ons altın dört haftanın en düşük seviyesini gördü.
Altın, Dolar Baskısıyla Dört Haftanın En Düşük Seviyesine Düştü
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar, ABD’nin borç krizi ile karşıya kalma ihtimali üzerinde fiyatlanmaya devam ediyor. Bu durum dolar endeksinin değerini artırırken, alın üzerinde baskı yaratıyor. Ons altın üzerinde günlük kayıp yüzde 1’e yaklaştı ve fiyat 1.960 dolar seviyesine kadar geriledi.

Haftalık kayıp ise yüzde 1,6’yı aştı ve bu son dört haftanın en düşük seviyesini temsil ediyor. Gram altın tarafında da günlük kayıp yüzde 1’e yaklaştı ve 1.245 TL seviyesi görüldü. Altın fiyatlarındaki düşüş, dolar endeksinin kazançlarını artırması ile beraber gerçekleşiyor.

Ons altın saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

ABD Dolar Endeksi Mayıs’ın ilk haftasından bu yana yükseliş eğilimini sürdürüyor ve 103.3 puana kadar ulaştı. Doların kazanımları, dolar cinsinden altın vadeli işlemlerini diğer para birimlerine sahip olanlar için daha pahalı hale getiriyor.

ABD Başkanı Joe Biden ve Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi Kevin McCarthy, hükümetin borç seviyesini 31,4 trilyon dolardan yükseltmek için yakında bir anlaşmaya varma kararlılıklarını ileri sürdüler. Ödemelerde temerrüde düşmenin, ABD ve küresel ekonomi için felaket olacağı belirtiliyor.

Diğer yandan enflasyonun FED’in yüzde 2 hedefi üzerinde kalmaya devam etmesi ve faizlerin yüksek seviyelerde olması, altın üzerinde baskı yaratan diğer faktörler olarak görülüyor. Son düşüşe rağmen altın yeni yılın başından bu yana yatırımcısını sevindirdi. Mayıs ayının başında ons altın 2.078 dolara kadar tırmanmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın