Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın Destekli Stablecoin Talebi Küresel Gerilim ile Artıyor

Küresel piyasalardaki düşüş, yatırımcıların altın destekli stablecoin’lere olan talebinin artmasına neden oldu. İşte detaylar…
Altın Destekli Stablecoin Talebi Küresel Gerilim ile Artıyor
Yorum

Dünya genelinde son dönemde enflasyon verilerinin yüksek gelmesi ve jeopolitik gerilimlerin etkisiyle, altın destekli stablecoin’ler yatırımcıların ilgisini çekiyor. Son dönemde altın fiyatlarında yaşanan artış, bu ürünlere odaklı sabit paralara da yansıyor.

Kaiko tarafından hazırlanan bir rapora göre, ticaret hacmine göre en büyük iki altın destekli sabit para, 200 milyon dolarlık piyasa değeriyle Tether Gold (XAUT) ve 420 milyon dolarlık piyasa değeriyle PAX Gold (PAXG) oldu.

Altın destekli stablecoin işlem hacimleri
Kaynak: Kaiko

PAX Gold’un hacmi Eylül ayından bu yana neredeyse iki katına çıktı ve Tether Gold hacimlerinde de önemli oranda yükseliş kaydedildi.

Sınırlı sayıda borsada sunulan altın destekli sabit paralar ve dolara sabitlenmiş Tether gibi stablecoin’ler kripto para piyasasında baskın hale geldi. Endişe ortamında altın her zaman güvenli liman olarak görülür. Yatırımcılar altını finans piyasalarında bir enflasyon koruması olarak değerlendiriyor.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, “Birçok yatırımcı, değişken kripto varlık sınıfına dahil olmak istiyor ve altın destekli jetonlar, oynaklığa karşı bir miktar koruma sağlıyor” notunu düştü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%