Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın 6 Ayın Zirvesinde: Analistlerin 2023’ten Beklentisi Yüksek

Altın fiyatları, Kasım ayının başından bu yana yükselişini sürdürürken, analistler 2023′te rekor seviyeler öngörüyor. Ayrıntılar geliyor...
Altın 6 Ayın Zirvesinde: Analistlerin 2023’ten Beklentisi Yüksek
HABER GİRİŞ

Altın günün erken saatlerinde altı ayın en yüksek seviyesini gördü ve analistler rallinin 2023′te daha da ilerlemesi gerektiğine inanıyor. Ons altın, erken saatlerde 1.850 dolara dokundu. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,68 artışla 1.836 dolardan işlem görüyor.

Fiyatlar piyasadaki çalkantı, artan durgunluk beklentileri ve merkez bankalarından daha fazla altın alımının talebi desteklemesiyle Kasım ayının başından bu yana genel bir yükseliş içerisinde.

Ons altın günlük grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Saxo Bank’ta emtia stratejisi başkanı Ole Hansen, “Genel olarak, durgunluk ve borsa değerleme riskleriyle desteklenen, fiyat dostu bir 2023 arıyoruz. Zayıf dolar ve enflasyonun yıldan yıla beklenen yüzde 3′ün altındaki seviyeye geri dönmeme ihtimali ile birlikte merkez bankası oranlarında nihai bir zirve görüldü.” değerlendirmesinde bulundu.

Geçen yıl rekor miktarda altın satın alındığında birçok merkez bankası tarafından görülen de-dolarizasyon devam edeceğini ve böylece piyasanın altında yumuşak bir zemin oluşacağını sözlerine ekledi.

İleriye dönük olarak Hansen, altın fiyatları için kilit olayların Çarşamba günkü son ABD Merkez Bankası toplantısının tutanakları ve Cuma günkü ABD istihdam raporu olacağını öne sürdü

GCM Yatırım Banner

2023’te Yeni Rekor Gelir mi?

Küresel piyasalar için 2023 görünümü büyük oranda, merkez bankalarının yavaşlayan ekonomik büyüme ve olası durgunluklar arasında geçen yılki agresif faiz artırımlarını gevşettikleri için para politikasının gidişatına bağlı görünüyor.

Ekonomistler, enflasyonun çoğu büyük ekonomide hedef aralığın oldukça üzerinde kalması beklendiğinden, bunun yıl sonuna kadar faiz indirimleriyle sonuçlanıp sonuçlanmayacağı konusunda bölünmüş durumda. Stratejistlere göre, merkez bankalarının bu yıl tam bir güvercin dönüşü altın fiyatları üzerinde büyük olasılıkla önemli etkilere sahip olacak.

AuAg ESG Altın Madenciliği ETF’sinin yöneticisi Eric Strand, daha önce 2023′ün altın için tüm zamanların en yüksek seviyesini ve ons başına 2.100 doları aşan fiyatıyla yeni bir boğa piyasası“nın başlangıcını getireceğini söylemişti.

Strand bazı merkez bankalarının büyük mali krizden bu yana, 2022 üçüncü çeyreğinden itibaren giderek daha fazla altın eklemeye devam ettiğine dikkat çekmişti.

Merkez bankalarının 2023′te güvercin davranacaklarını tahmin eden Strand, bunun altın için gelecek yıllarda yeni bir patlamayı getireceğini söyledi. Değerli metalin 2023′ü en az yüzde 20 daha yüksek seviyede kapatacağına inandığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın