Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın Fiyatında 1600 Dolar Seviyelerini Öngören UBS, Yükselişin Süreceğini Söyledi

UBS Group AG, altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini öngörerek üç aylık süreçte 1600 dolar seviyelerine tırmanışın mümkün olabileceğini söyledi.
Altın Fiyatında 1600 Dolar Seviyelerini Öngören UBS, Yükselişin Süreceğini Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bu sıralar altın güvenli liman imajını korurken, pek çok stratejist yatırımcılarına “altın alım tavsiyesinde” bulunuyor. Bu kapsamda en son tavsiye, ABD resesyonunun en büyük korkulardan biri olduğu uyarısıyla Standard Chartered’ten geldi.

Geçtiğimiz hafta 1500 doların genellikle altında seyreden ons altın fiyatları, Cuma günü sert bir yükseliş kaydetmişti. 1530 dolar sınırını test eden ons altın, 1527,06 dolardan kapanış yaptı. Bugün yurt içi piyasalarda yükseliş eğilimi kaydeden değerli maden, TSİ 12:27’de 1528.80 dolardan alıcı bulmaya başladı. Sabah 08:00 sularında ise 1543,04 seviyelerini gördü.

UBS AG, ons altın fiyatlarındaki yükselişin devam edeceğini ve yakın zamanda 1600 doların görülebileceğini öne sürdü.

UBS 1600 Doların Görülebileceğini Öne SürdüAltındaki söz konusu bu yükselişin ekonomik yavaşlamadaki derinleşme endişeleri ve bunun yanında çoğu ülkenin merkez bankasından beklenen para politikasındaki gevşeme hamlesinden kaynaklanacağını savunan UBS, aynı zamanda altın fiyat tahminlerini artırdı.

İsviçre merkezli UBS, ons başına altın fiyatını üç aylık dönem için 1600 dolar seviyelerinde öngördü. Şirketin varlık yönetimi analistlerinden Giovanni Staunovo ve Wayne Gordon, ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının yeni bir boyuta ulaştığını söylediler.

Staunova ve Gordon, altının güvenli liman pozisyonunu kanıtladığını ve Mayıs ayının ortasında kendini gösteren uzun pozisyonun devam ettiğini açıkladı.

Altın Güvenli Liman Pozisyonunu KanıtladıBunlarla birlikte kıymetli maden ABD ve Çin arasındaki Cuma günü daha da artan gerilimin ardından gelen ABD Başkanı Donald Trump’ın haftasonu yaptığı sert açıklamalar altının güvenli liman olarak değerini korumasını sağladı.

GCM Yatırım Banner

Diğer taraftan Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) geçtiğimiz ay yaptığı kritik toplantısında risklerdeki artışa karşın faiz indirimi uygulamış, buna bağlı olarak da bankanın politika yapıcıları görünüme yönelik uyarılarda bulunmuştu.

Yapılan revizyonlardan sonra UBS 3 aylık ons altın tahminini 1450-1600 dolar olarak belirledi. UBS bunun yanında 6 aylık ons altın tahminini ise 1600 dolar ve 12 aylık tahminini de 1650 dolara çıkardı.

Şirket bundan önceki tahminlerinde 6 aylık ve 1 yıllık tahminlerinin her ikisini de 1500 dolar olarak bildirmişti.

Her İki Tahmin de 1500 Dolar Olarak BelirlenmiştiDiğer taraftan vadeli altın kontratları Pazartesi günü %1.8 yükselişle ons başına 1565 dolar olarak kaydedilmişti. 1565 dolar vadeli kontratlarda 2013 yılından bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye işaret ederken ons altın ardından kazançlarının bir bölümünü geri verdi. Meydana gelen bu durum Trump’ın Çin ile yeniden görüşmek istemesini açıklamasından hemen sonra gelişti.

UBS’nin analistleri, Trump’ın geri adım atması ya da Çin’in tansiyonu düşürmesinin ardından 2020 yılındaki ABD başkanlık seçimlerinden önce bir ticaret anlaşmasına varılmasının altın fiyatlarındaki tahminlerine temel risk niteliği taşıdığını belirtti.

Bundan kısa bir süre önce UBS, yine altın fiyatlarına ilişkin öne sürdüğü tahminlerinde bu yıl için 1370 dolar olan tahminlerini 1405 dolara yükseltmiş, gelecek yıl için ise 1450 dolardan 1550 dolara çıkarmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.