Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Alternatif Bank İkinci Çeyrek Net Karı 1,1 Milyar TL’yi Aştı

Alternatif Bank yılın ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı. Banka net karı bu dönemde 1,13 milyar TL'ye ulaştı. Detaylar geliyor…
Alternatif Bank İkinci Çeyrek Net Karı 1,1 Milyar TL’yi Aştı
YAYINLANMA ZAMANI

Alternatif Bank tarafından 2023’ün ikinci çeyrek sonuçları açıklandı. Bankanın konsolide net dönem karı 1,13 milyar TL seviyesine ulaşırken, öz kaynak getirisi ise yüzde 48,7 oldu. Alternatif Bank’ın 2023’ün ikinci çeyreğine ait konsolide rakamlarına göre toplam aktif büyüklüğü, 65 milyar TL seviyesine ulaşırken, ülke ekonomisine sağladığı destek ise 57 milyar TL’yi aştı.

Mevduat hacmini 27 milyar TL düzeyine getiren Alternatif Bank, bilanço optimizasyonu politikasıyla aktif kalitesini korudu. Bankanın öz kaynakları yüzde 33’lük artışla 5,4 milyar TL seviyesine yükseldi ve bu dönem sermaye yeterlilik rasyosu yüzde 27,2 oldu.

Alternatif Bank, mobil uygulama üzerinden Dijital Kredi, VOV Hesap’ta bitmeyen hoş geldin faizi, Yatırım Hizmetleri Entegrasyonu ve GastroClub avantajları gibi faydalarla müşteri deneyimini sürekli geliştirirken, bu yılın ilk yarısında kazandığı yeni müşterilerinin yüzde 73’ünü dijital kanallar vasıtasıyla elde etti.

Alternatif Bank, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) SWAP anlaşmasının bulunduğu Katar, Çin, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri ile hayata geçirdiği uygulamayla bu ülkelerden yerel para birimiyle ticareti tercih eden firmalara hizmet sunuyor.

Banka, TCMB’nin yürürlüğe koyduğu SWAP Anlaşmaları Kaynaklı Reeskont Kredisi ürünü üzerinde çalışarak Türkiye’de kısa süre içerisinde ürünü kullanıma sundu. Şubat ayından bu yana 125 milyon Çin yuanı üzerinde işlem gerçekleştiren Alternatif Bank, gelecek 3 ay içinde de bu hacmi en az ikiye katlamayı hedefliyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.