Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altcoinlere İlgi Azalırken Bitcoin’in Sosyal Hakimiyeti Artıyor

Kripto analitik firması Santiment'in son verilerine göre amiral kripto para birimi Bitcoin'in sosyal hakimiyeti yükselişe geçmiş durumda. Detaylar haberde;
Altcoinlere İlgi Azalırken Bitcoin’in Sosyal Hakimiyeti Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasalarında Şubat ayından bu yana düşüş eğilimi gözlemlenirken, yatırımcıların ilgilendikleri ve takip ettikleri kripto varlıklar değişiklik gösterebiliyor. Zincir üstü analitik firması Santiment’in son verileri kripto varlıkların sosyal mecralardaki hakimiyetlerine dair dikkate değer sonuçlar ortaya koydu.

Veriler, yatırımcılar arasında altcoinlere olan ilginin son zamanlarda azalmasıyla öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) sosyal hakimiyetinin son zamanlarda yüksek değerlere ulaştığını gösteriyor.

BTC Sosyal Hakimiyeti, Eylül 2022’den Bu Yana En Yüksek Seviyesinde

Zincir üstü analitik firması Santiment’in verilerine göre son zamanlarda kripto topluluğunun dikkati ağırlıklı olarak BTC’ye yönelmiş durumda.

“Sosyal baskınlık”, şu anda sosyal medyada gerçekleşen tartışmaların, fikir alışverişlerinin ve bilgi paylaşımlarının ne kadarının belirli bir kripto para birimini (mevcut durumda Bitcoin) içerdiğini ortaya seren bir göstergedir. Bu noktada ilgili ölçü, söz konusu varlıktan en az bir kez bahseden sosyal medya metin belgelerinin toplam miktarını ölçen “sosyal hacim”dir. Sosyal medya ortamındaki metin belgeleri, tweet’ler, forum gönderileri, Reddit konuları, Telegram sohbetleri gibi çeşitli sosyal medya ile ilgili parçaları içerir.

Göstergenin önemli bir özelliği, herhangi bir metin belgesini, anahtar kelimeyi kaç kez içerdiğinden bağımsız olarak yalnızca bir kez saymasıdır. Ve sayılabilmesi için en az bir kez bahsedilmesi gerekir. Örneğin; uzun bir forum gönderisi 10 kez “BTC” kelimesi içeriyorsa, gönderinin varlığın sosyal hacmine yine de yalnızca 1 birim katkısı olmaktadır.

GCM Yatırım Banner

Sosyal hakimiyet, BTC’nin veya herhangi bir başka varlığın sosyal hacmini, piyasa değerine göre sıralanan ilk 100 dijital varlığın birleşik sosyal hacmiyle karşılaştırarak sonuç vermektedir.

Santiment’in Tablosu Son Durumu Gösteriyor

Doğal olarak, göstergenin yüksek bir değere sahip olması Bitcoin’in internet dünyasında gerçekleşen toplam kripto ile ilgili tartışmaların yüksek bir yüzdesini oluşturduğu anlamına gelmektedir. Böyle bir eğilim, kral kripto para birimine olan ilginin şu an için yüksek olduğunu gösteriyor.

BTC’nin sosyal hakimiyetindeki son birkaç aydaki eğilimi gösteren tablo aşağıdaki gibidir:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @santimentfeed

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, Bitcoin’in sosyal hakimiyeti, son zamanlarda çoğu altcoinin fiyatlarında düşüşler gözlemlenirken keskin bir şekilde arttı. BTC, Mart ayında darbe almış olsa da kayıpları sektördeki diğer birçok varlıktan daha az görünüyor.

Göstergenin mevcut değeri, geçen yılın Eylül ayından bu yana gördüğü en yüksek değer olarak dikkat çekiyor. Kripto para biriminin bu yüksek sosyal hakimiyeti, BTC’nin son zamanlarda yatırımcıların ilgisinin büyük bir bölümünü elde ettiğini gösteriyor.

Bitcoin’in altcoin’lere kıyasla daha güçlü olması, yatırımcıların son birkaç haftadır altcoin’leri bırakıp bunun yerine BTC’yi satın almış olabileceği anlamına da geliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Santiment’in konuya dair raporunda, “Daha yüksek Bitcoin sosyal hakimiyeti, tarihsel olarak pazarın toparlanmasını başlattı” ifadesi kullanıldı. Bu geçmiş model, şimdi de devam ederse, BTC’nin mevcut gücü önümüzdeki günlerde sürdürülebilir bir toparlanmaya doğru ilerliyor olabilir.

Piyasa değeriyle en büyük kripto para birimi BTC, haftalıkta yüzde 6 kayıp yazarken, haber yazımı itibarıyla 22.150 dolar civarında işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın