Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Rusya’ya Yaptırımları Rakamlara Yansıdı

Almanya, Rusya-Ukrayna savaşından dolayı uzun süredir Rusya’ya yaptırım uyguluyor. Rusya’ya ihracat oranları büyük oranda azaldı. İşte detaylar,
Almanya’nın Rusya’ya Yaptırımları Rakamlara Yansıdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Federal İstatistik Dairesi (Destatis), Temmuz 2022’de Almanya’nın toplam 127,6 milyar Euro değerinde mal ihraç ettiğini açıkladı. Rakamlar, geçen yılın aynı ayına göre ihracatın yüzde 10,8 daha fazla olduğunu gösterdi. Ukrayna-Rusya savaşından kaynaklı Rusya’ya uygulanan yaptırımlar da rakamlarda kendisini gösterdi.

Almanya tarafından aynı dönemde Rusya’ya yapılan ihracatın yüzde 56,8 azaldığı ve 1,0 milyar euroya düştüğü paylaşıldı.

En Fazla İhracat ABD, Fransa ve Hollanda’ya

En önemli hedef ülkelerden olan Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yapılan ihracat ise yüzde 14,6 artarak 12,4 milyar euroya çıktı. ABD’den sonra sıralamayı 9,5 milyar euro ile Fransa, 9,2 milyar euro ile Hollanda takip etti.

Temmuz 2022’yi kapsayan verilere göre Almanya’nın ithalat rakamları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26,2 artarak 122,7 milyar euroya ulaştı. Rusya’ya yapılan ihracatta büyük oranda azalma görülmüş olsa da Rusya’dan yapılan ithalat yüzde 10,2 arttı ve 2,9 milyar euroya yükseldi.

İthalattaki artışın en büyük nedeni enerji sektöründeki artan fiyatlar olarak belirtildi. Rusya’dan ithal edilen en önemli ürün, 1,4 milyar euro ile ham petrol ve doğal gaz oldu.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.