Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’nın Beklenen Verisi Ekim’de Piyasaları Şaşırttı!

Son verilerle birlikte resesyonun kaçınılmaz hale geldiği Almanya için kartlar neredeyse kesinleşti. Mevcut ekonomik durum için hissiyat çakıldı.
Almanya’nın Beklenen Verisi Ekim’de Piyasaları Şaşırttı!
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın beklenen makroekonomik verisi açıklandı. Durgunluk endişelerinin iyiden iyiye yükseldiği Avrupa’da ekonomik hissiyat, 2008 küresel krizi sonrası en düşük seviyeden toparlandı. Ekim’de eksi 59,2’ye yükselen ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, eksi 65,7 yönündeki tahminlerden de iyi geldi.

Eylül’de Avrupa’nın en büyük ekonomisinde ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi, eksi 61,9’a inerek Ekim 2008 sonrası en düşük seviyeye gerilemişti.

Ekonomik duyarlılık, Almanya gibi Euro Bölgesi için de 2008 krizi sonrası dibi görmüştü.
Alman Ekonomik Duyarlılık Ekim
Kaynak: ZEW

Piyasaların takibindeki ZEW göstergesinin dışında bu ay açıklanan birçok kritik veri, Almanya için resesyonun kaçınılmaz olduğuna işaret etti. Söz konusu görüşü savunan ING Ekonomisti Carsten Brzeski, bu ayın başlarında yayımlanan notta şu ifadelerle tahminde bulundu:

“Yüksek enerji fiyatları, özel tüketim ve sanayi üretimi üzerinde giderek daha fazla ağırlık yaratacak ve ekonominin daralmasını kaçınılmaz hale getirecektir. Tek soru, böyle bir daralmanın veya durgunluğun ne kadar şiddetli olacağıdır.”

Fakat ZEW endeksi, piyasaları şaşırtarak olumlu yönde sürpriz yaptı. Bununla birlikte, Almanya’daki ekonomik durum değerlendirmesi yine keskin bir şekilde düştü. Mevcut koşullar endeksi, önceki aya göre 11,7 puan gerileyerek eksi 72,2 puana indi.

GCM Yatırım Banner

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach mevcut beklentiler hakkında şöyle değerlendirmede bulundu:

“ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Ekim ayında hafifçe yükseliyor. Ancak mevcut ekonomik durum bir kez daha önceki aya göre önemli ölçüde daha kötü olarak değerlendiriliyor. Önümüzdeki altı aylık süreçte reel gayri safi yurtiçi hasılanın düşme olasılığı da önemli ölçüde arttı. Genel olarak, ekonomik görünüm yeniden kötüleşti.”

Mali piyasa uzmanlarının Euro Bölgesi ekonomik gelişimine ilişkin hissiyatı Ekim ayında 1,0 puan artarak eksi 59,7’ye ulaştı. Durum göstergesi, bir önceki aya göre 11,7 puan kaybederek eksi 70,6 puana çok sert bir düşüş gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın