Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Rus VTB Bank için Yeni Karar!

Almanya, AB’nin son yaptırım paketinin ardından Rus bankası VTB'nin Avrupa kolu üzerindeki kontrolünü kaldırdı.
Almanya’dan Rus VTB Bank için Yeni Karar!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Alman Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BaFin), Rusya için aldığı kararı duyurdu. Kurum, Ukrayna’yı işgali nedeniyle yapılan yaptırımlar kapsamında, Rusya’nın en büyük ikinci finans kuruluşu olan VTB Bank’ın Avrupa’daki yan kuruluşu üzerindeki kontrolünün kaldırıldığını bildirdi.

Kararın Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya karşı açıkladığı beşinci yaptırım paketinin ardından alındığı söylendi. Bu kapsamda, VTB Bank’ın Frankfurt merkezli yan kuruluşu VTB Bank (Avrupa) SE’nin Yönetim Kurulunun artık Rus bankasından talimat almasına izin verilmeyecek.

VTB Bank SE’nin faaliyetlerine devam edebileceği, VTB Bank’ın Avrupa kolunun finansal varlıklarına veya ekonomik kaynaklarına erişemeyeceği bildirildi.

VTB grup kuruluşlarına fon transferi yasağının birkaç haftadır uygulandığı söylenirken, son alınan karar ile Rusya’daki ana şirketten VTB Bank SE’nin tamamen korunmasını sağlayacağı ifade edildi.

Mevduatı olan tasarruf sahiplerinin ise fonlarına erişim sağlayabileceği vurgulandı. VTB Bank, Rus finansal sistemi için büyük önem taşırken, 24 Şubat’ta başlayan savaş nedeniyle daha önce de birçok kısıtlamaya tabi tutulmuştu.

Şimdi Kayıt Olun

Bankanın 20 iştirakine daha önce ABD tarafından yaptırım uygulanmış ve SWIFT sisteminden çıkarılmıştı. İngiltere de Rusya için ilk açıkladığı yaptırım paketinde, aralarında VTB Bank da olmak üzere tüm büyük Rus bankalarının İngiltere’deki varlıklarının dondurulmasına karar vermişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.