Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’dan Kötü Haber! “64 Milyar Euroluk Gelir Kaybı”

Ifo, uzun süredir enerjide yaşanan olumsuzluklarla mücadele eden Almanya'nın yüksek miktarda gelir kaybı yaşayacağını duyurdu.
Almanya’dan Kötü Haber! “64 Milyar Euroluk Gelir Kaybı”
HABER GİRİŞ

Rusya-Ukrayna savaşı dünya genelinde enerji krizine neden oldu. Bu krizle mücadele eden ülkelerden biri olan Almanya’da konuya yönelik birçok tedbir alındı. Almanya’nın Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü (Ifo) bu enerji krizine dair araştırmasını yayımladı.

Ifo’nun “Mevcut enerji krizinde gerçek gelir kayıplarını belirlemek” başlıklı araştırmasının sonuçlarına göre Almanya’da gaz ve petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle bu yıl 64 milyar euro gelir kaybı yaşanacak. Bunun ülkenin ekonomik üretiminin yüzde 1,8’lik payına denk geldiği ifade edildi.

Geçen yıl meydana gelen zararın 35 milyar euroyu aştığı açıklandı.

“Almanya’da Enerji Krizi  110 milyar Euroluk Gelir Kaybına Neden Olacak”

Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershaeuser, konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Gelecek sene yaklaşık 9 milyar euroluk gelir kaybının olacağını tahmin etti.

Wollmershaeuser, 3 yıl boyunca 110 milyar euroluk bir gelir kaybının gerçekleşeceğini belirtti. Bu rakamın daha yüksek olduğu zamanın 1979-81’deki ikinci petrol krizi sırasında kaydedildiğini aktardı. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca devam edecek gerçek gelir.
“ Birincisi, Rusya’yı tedarikçi olarak kaybetmek, enerji fiyatlarının uzun vadede yüksek kalacağı anlamına geliyor. İkinci, diğer ülkelere olan gerçek gelir kayıplarının belirlenmesi, dağıtımla ilgili herhangi bir tartışmada önemli bir faktördür” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

“Kayıplar Gelecek Nesillere Aktarılacak”

Devlet destek ödemelerinin reel gelir kayıplarının seviyesini değiştirmeyeceğini belirten Wollmershaeuser, yapılabilecek tek şeyin kayıpların hangi kısmının hangi nüfus grupları tarafından karşılanacağını etkilemek olduğunu bildirdi.

Bu önemlerin borçlanarak ya da yatırımları keserek karşılanırsa kayıpların uzayacağı ve gelecek nesillere aktırılacağı ifade edildi.

Ifo yakın bir zamanda Almanya ekonomisinin resesyona girdiğini belirtti. Kış durgunluğunun yaklaştığını aktardı. Almanya Ifo iş iklimi endeksi, Ekim’de 84,3’e geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.