Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Türkiye’deki Yatırım Fırsatları Konuşulacak

Almanya ile Türkiye arasında 29 Eylül'de yurt dışında düzenlenecek ilk zirve olma özelliği taşıyan İstanbul Ekonomi Zirvesi yapılacak. İşte detaylar;
Almanya’da Türkiye’deki Yatırım Fırsatları Konuşulacak
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği himayesinde Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TD-IHK) iş birliği ile 29 Eylül’de Berlin’de İstanbul Ekonomi Zirvesi düzenlenecek. Yurt dışında gerçekleşen ilk zirve olma özelliğini taşıyan İstanbul Ekonomi Zirvesi’nde Avrupalı şirketler için Türkiye’deki yatırım fırsatları ele alınacak.

Berlin’deki etkinliğe iş ve siyaset dünyasından yaklaşık 300 temsilcinin katılacağı tahmin edilirken, etkinlikte iki ülke ilişkilerinin geliştirmesi bekleniyor. Anadolu Ajansı (AA) haberinde, etkinliğe Türkiye’den Türk Hava Yolları özel yolcu uçağı ile 150 iş insanının katılmasının beklendiğini bildirdi.

Zirvede Avrupalı ve Türk işletmeler arasında ekonomik iş birliğinin artırılarak ortaklıkların geliştirilmesi amaçlanıyor. İş dünyasının önde gelen isimleri ve uzmanlarının da yatırım olanaklarına kapı aralayarak işletmeler için avantajları ele alacağı paylaşıldı.

Zirvede Sektörel Paneller Düzenlenecek

Zirvenin Türkiye’deki cazip yatırım ortamına odaklanacağına işaret eden AA, zirvenin katılımcıların bilgi alışverişinde bulunmalarına, yeni trendlerin tartışılmasına ve bağlantılar kurulmasına da zemin hazırlayacağının altını çizdi.

Etkinlik kapsamında, finans, teknoloji, enerji, savunma sanayisi, gıda, otomotiv, ulaştırma, makine, çevre teknolojileri, tarım, sağlık, inşaat, turizm ve yeşil mutabakat dahil sektörel panellerin düzenleneceğinin bilgisi verildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Almanya’nın 13. Ticaret Ortağı

Zirvede uzmanların jeopolitik-jeoekonomik risk ve fırsatları değerlendireceği iletildi. 2022’de Türkiye’nin, Almanya’nın en önemli 13’üncü ticaret ortağı olduğu anımsatıldı. Türkiye’ye yapılan ihracatın, ülkenin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 1,3’ünü oluşturduğu eklendi.

Türkiye’den yapılan ithalatınsa, Berlin’in toplam ithalatının yaklaşık yüzde 2,2’si olduğunun altı çizildi.

AA haberinde, 1980’den bu yana Almanya’nın yaklaşık 14,5 milyar dolar değerindeki yatırım hacmiyle Türkiye’de en büyük yabancı yatırımcılar arasında yer aldığını kaydetti. Türkiye’de Alman sermaye ortaklığındaki Türk ve Alman şirketlerinin sayısınınsa 7 binin üzerinde olduğu açıklandı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.