Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İthalat Fiyatlarındaki Artış Eylül’de Zayıfladı

Almanya’nın ithalat fiyat endeksinde Ağustos’ta görülen yüksek ivme Eylül verilerinde okunmadı. Yüzde 200’ü aşan doğal gaz fiyatları dikkat çekici sonuçlar yarattı.
Almanya’da İthalat Fiyatlarındaki Artış Eylül’de Zayıfladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Eylül ayına ilişkin ithalat fiyat endeksi verilerini paylaştı. Verilere göre Avrupa’nın en büyük ekonomisinde ithalat fiyatları beklentinin altında kaldı.

Destatis’in Eylül ayı raporuna göre ithalat fiyat endeksi yıllık bazda 29,8 artış kaydederken, aylık bazda yüzde 0,9 oranında düştü. Beklentiler yıllık artışın yüzde 31 oranında olması yönündeydi. İthalat fiyat endeksindeki aylık düşüş art arda beşinci ayda da sürdü.

Temmuz ayına ilişkin ithalat fiyat endeksi verileri yıllık yüzde 28,9’luk artışla beklentilerin altında kalmış, Ağustos’ta ise beklentiyi aşarak yüzde 32,7 oranında yükseliş kaydetmişti.

Eylül ayı verilerinde ihracat fiyatları ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16,8 oranında artarken, bir önceki aya göre yüzde 0,6 düştü.

Almanya Eylül İthalat Fiyat Endeksi
Kaynak: Destatis

İthalat Fiyatlarındaki Yıllık Artışı Enerji İthalatındaki Yüksek Fiyatlar Destekledi

Destatis raporunda, ithalat fiyatlarındaki yıllık artışın ivme kazanmasın ana nedeni olarak enerji ithalatındaki yüksek fiyat artışları gösterildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji ithalatı Eylül ayında yıllık bazda yüzde 135,1 arttı; aylık bazda yüzde 4,0 azaldı. İthal taşkömüründeki fiyat artışı yıllık yüzde 128,4 oranında gerçekleşti. Aylık karşılaştırmada ise yüzde 11,7 gerildi.

Petrol ürünleri bir önceki yıla göre yüzde 65,1, ham petrol yüzde 52,5 oranlarında pahalandı. Söz konusu ürünlerdeki aylık düşüş ise petrol ürünlerinde yüzde 1,6, ham petrolde yüzde 3 oldu.

İthal Gıda ve Tarım Ürünlerinde Kayda Değer Artışlar Görüldü

Eylül ayı raporuna göre ithal tarım ürünlerinde de kayda değer artışlar yaşandı.

Gübreler ve azot bileşiklerinde geçen yılın Eylül ayına göre fiyat artışı yüzde 148,8 oldu. Geçen ayla kıyaslandığında ise artış yüzde 17,2 olarak gerçekleşti. İthal tarım ürünleri fiyatları yıllık yüzde 19,5, aylık yüzde 3,1 arttı.

İthal tüketim mallarındaki artışı, gıda fiyatlarındaki yüksek seyir tetikledi. İthal tüketim malları fiyatları yıllık bazda yüzde 14,2 yükseldi.

Enerji İhracatında Doğal Gazdaki Artış Yıllık Yüzde 200’ü Aştı

İhracat fiyatlarında Eylül’deki yıllık artışta da enerji kaynakları belirleyici oldu.

Enerji ihracat fiyatları yıllık bazda yüzde 141,8 arttı. Enerji kalemi içinde özellikle doğal gaz öne çıkarak, geçen yıla göre yüzde 231,7 oranında pahalandı. Geçen aya kısayla ise yüzde 8,9 fiyat düşüşü yaşandı.

Toplam ihracatta yaklaşık üçte birlik payı oluşturan ara malı fiyatları yıllık yüzde 16,9, aylık yüzde 0,2 arttı. Gübreler ve azot bileşiklerindeki artış yüzde 136,8 oranında kayda geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.