Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İthalat Fiyatlarındaki Artış Beklentinin Altında Kaldı

Almanya'da, Temmuz ayına ilişkin ithalat fiyat endeksi verileri yayımlandı. İthalat fiyatlarındaki artış piyasa tahminlerinin altında kaldı. Detaylar haberde...
Almanya’da İthalat Fiyatlarındaki Artış Beklentinin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Temmuz ayı ithalat fiyat endeksini açıkladı. Yıllık bazda yüzde 28,9’luk, aylık bazda yüzde 1,4’lük artış gerçekleşti. Piyasanın beklentileri yüzde 29,1 seviyesindeydi.

İthalat fiyatları Haziran ayında yıllık bazda yüzde 29,9 arttı. Piyasa tahminleriyle uyumluydu.

Temmuz’da ihracat fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 17’lik, bir önceki aya göre yüzde 2’lik artış gerçekleşti. Haziran’da yıllık bazda yüzde 16, aylık bazda yüzde 0,8 yükseldi.

Doğalgaz Fiyatlarındaki Yükselme Enerji Fiyatlarını Etkiledi

Enerji ithalat fiyatları Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 131,7, Haziran’a göre yüzde 6,2 oranında arttı. Bu yükselişin nedeni ithal doğalgaz fiyatlarındaki yükseleme olarak açıklandı. Doğalgaz fiyatı Temmuz’da geçen yıla göre yüzde 223,6 seviyesinde, Haziran’a kıyasla yüzde 20,5 oranında arttı.

Söz konusu dönemde elektrik bir önceki yıla göre yüzde 291,1 oranında yükselerek 4 kat daha pahalı oldu. Bir önceki aya göre yüzde 41.7’lik artış yaşandı. İthal edilen taş kömürü fiyatları Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 260,8 oranında arttı. Bir önceki ay ile kıyaslandığında yüzde 14,4 oranında artış kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Destatis’in verilerinde yılın 7. ayında bir önceki yıla göre ithal edilen petrol ürünleri yüzde 83,2 ve ham petrol yüzde 64,7 arttı.

Enerji fiyatları hariç tutulduğunda ithalat fiyatları Temmuz’da yıllık bazda 14 seviyesinde, aylık bazda yüzde 0,2 oranında yükseldi. Petrol ve ürünleri hariç ithalat fiyat endeksi geçen yıla göre yüzde 25,3’lük, bir önceki aya göre yüzde 2,5’lik artış sergiledi.

Temmuz’da ithal sermaye mallarının fiyatları geçen yıla göre yüzde 7,9’luk Haziran’a kıyasla yüzde 1’lik artış gerçekleşti. İthal ara mallarında Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,8’lik, bir önceki aya göre yüzde 0,8’lik artış yaşandı.

Tüketim malları, gıda fiyatlarındaki yüzde 23,8’lik artıştan kaynaklı yıllık bazda yüzde 13,1 oranında arttı. Söz konusu dönemde ayrıca süt ve süt ürünlerinin fiyatlarında yüzde 36,4’lük, bitkisel, hayvansal sıvı ve katı yağlarda yüzde 35,3’lük, et fiyatlarında yüzde 23,5’lik artış kaydedildi.

Enerji Kaynaklarındaki ve Ara mallardaki Artış İhracat Fiyatlarını Etkiledi

Temmuz’da ihracat fiyatlarına en büyük etki ara malların fiyatlarındaki artış oldu. Ara malları yıllık bazda yüzde 18,3, aylık bazda yüzde 0,6 oranında arttı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre gübre ve azot bileşikleri yüzde 134,7 seviyesinde yükselirken, kağıt ve karton yüzde 37,9 oranında artış sergiledi. Enerji fiyatlarında Temmuz’da geçen yıla göre yüzde 173,5’lik artış gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.