Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da İhracat ve İthalat Temmuz’da Aylık Bazda Geriledi

Almanya'nın Temmuz ayı dış ticaret verileri açıklandı. İhracat ve ithalatta Haziran ayına göre gerileme kaydedildi. İşte detaylar...
Almanya’da İhracat ve İthalat Temmuz’da Aylık Bazda Geriledi
HABER GİRİŞ

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), Temmuz 2022 dış ticaret verilerini açıkladı. Temmuz’da ihracat bir önceki aya göre yüzde 2,1 gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,3 arttı. İhracat rakamı 131,3 milyar euro oldu.

Destatis’in verilerinde ithalatın aylık bazda yüzde 1,5 oranında azaldığı yıllık bazda yüzde 29,3 arttığı saptandı. İthalat rakamı 125,9 milyar euro olarak kayda geçti.

Temmuz 2022 dış ticaret dengesi 5,4 milyar euro arttı. Bir önceki ay 6,2 milyar euro yükseldi. Almanya’da Haziran ayında ihracat 134,3 milyar euro, ithalat 127,9 milyar euro oldu.

Almanya Temmuz 2022 Dış Ticaret Verileri
Kaynak: Destatis

AB Ülkelerine İhracat Yüzde 1 Arttı

Temmuz ayında Avrupa Birliği’ne (AB) üye ülkelere 73,4 milyar euroluk mal ihraç edilirken, ülkelerden 62,1 milyar euroluk mal ithal edildi.

Bir önceki aya göre AB ülkelerine ihracat yüzde 1 seviyesinde artarken, ithalat yüzde 1,2 oranında geriledi.

GCM Yatırım Banner

EURO Bölgesi’ne Dahil Olmayan AB Ülkelerine Mal İhraç Edilmedi

Almanya’da euro Bölgesi ülkelerine ihraç edilen mal yüzde 1,4 artarak 51,2 milyar euro olarak gerçekleşti. Aynı zamanda bu ülkelere ithal edilen mallarda yüzde 2,6’lık gerileme kaydedildi. Rakam 41,9 milyar euro oldu.

Euro Bölgesi’ne dahil olmayan AB ülkelerine ise Temmuz’da hiç mal ihraç edilmedi. Rakam Haziran’daki 22,2 milyar euroluk seviyesinde yer aldı. Ülkelerden ithal edilen mal  yüzde 1,9 oranında artarak 20,2 milyar euro değerinde gerçekleşti.

Temmuz ayı verilerinde üçüncü ülke olarak adlandırılan AB dışındaki ülkelere 58,0 milyar euroluk mal ihraç edilirken, ülkelerden 63,8 milyar euroluk mal ithal edildi.

Haziran ayı ile kıyaslandığında AB dışındaki ülkelere ihracatta yüzde 5,6’lik gerileme yaşandı. İthalat oranı yüzde 1,8 geriledi.

İhracatta ABD, İthalatta Çin Birinci Sırada Yer Aldı

Almanya Temmuz’da ihracatın çoğunu ABD’ye yaptı. Bir önceki aya göre yüzde 13,7 daha az mal ihraç edilerek 12,3 milyar avro değerine gerileme yaşandı.

Çin Halk Cumhuriyeti’ne ihracat yüzde 0,3 azalarak 8,9 milyar euroya, İngiltere’ye ise ihracat yüzde 4,6 azalarak 5,8 milyar euroya geriledi.

Temmuz’da ithalat en çok Çin Halk Cumhuriyeti’nden yapıldı. Bir önceki aya göre yüzde 11,5 oranında gerileme gerçekleşti. 15,1 milyar euro değerinde mal ithal edildi.

ABD’den yapılan ithalat yüzde 7,6’lık düşüşle 7,9 milyar euroya geriledi. İngiltere’den yapılan ithalat söz konusu dönemde yüzde 8,3 artarak 3,2 milyar euroya yükseldi.

Rusya ile yapılan ihracat Temmuz’da geçen yılın aynı aynına göre yüzde 55,1 oranında düştü. İthalat ise bir önceki aya göre yüzde 17,4 azalarak 2,9 milyar euroya geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın