Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Ifo İş İklimi Endeksi 6 Aydır Yükseliyor

Almanya’da Ifo iş iklimi endeksi Nisan’da bir önceki aya kıyasla artarken, yükselişini altıncı aya taşıdı.
Almanya’da Ifo İş İklimi Endeksi 6 Aydır Yükseliyor
HABER GİRİŞ

Bugün açıklanan verilere göre Alman ekonomisindeki iş ortamı düzelmeye devam etti. Ifo iş iklimi endeksi, Nisan ayında 93,2’den 93,6’ya yükseldi. Kurumsal beklentilerdeki artışın, mevcut duruma dair iyimserliği artırdığı belirtildi.

Almanya’da imalat, hizmet, perakende ve inşaat sektöründe yer alan şirketlerin 6 aylık dönem içindeki beklentilerini ölçen endeks, altı aydır aralıksız yükseliyor. Endeks 2022’nin Kasım ayında 86,4 olurken, Aralık’ta 88,5’e yükseldi.

2023’e 90,1 puanla giren endeks devam eden aylarda 91,0 ve 93,2 değerlerini kaydetti.

İmalat sektöründe endeks, gelecekteki gelişmelere ilişkin iyimserlikle yükselirken, kapasite kullanım oranı yüzde 84,3’ten yüzde 84,5’e çıktı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Ifo

Hizmet sektöründe son aylarda iş ortamında yaşanan yükseliş isteği sona ererken, hizmet sağlayıcılar mevcut durumlarının biraz daha kötü olduğu değerlendirmesini yaptı.

GCM Yatırım Banner

Endeks ticarette hafif bir düşüş gösterdi. Beklentilerdeki karamsarlık azalmaya devam etse de zayıf satış gelişimi nedeniyle birçok perakendecinin mal sipariş etme konusunda hala isteksiz olduğu görüldü.

İnşaatta ise iş ortamı göstergesinde artış oldu. Diğer yandan önümüzdeki döneme dair endişeler yüksek kalmaya devam etti.

Nisan ayında Almanya işletme beklentileri endeksi 91,5 beklentisine karşın 92,2 değerinde geldi. Bir önceki ay 91,2 ölçülmüştü.

Mevcut değerlendirme ise hem bir önceki aya göre azaldı hem de piyasa tahminlerini karşılamadı. Söz konusu gösterge 95,4 değerinden 95’e geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.