Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Enflasyon Mayıs’ta 14 Ayın En Düşük Seviyesinde

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da Mayıs ayı enflasyon verileri düşüşün devam ettiğini gösteriyor. Detaylar haberde...
Almanya’da Enflasyon Mayıs’ta 14 Ayın En Düşük Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya’da Mayıs ayı enflasyon verileri açıklandı. Federal istatistik dairesinden alınan ön sonuçlara göre enflasyon yıllık bazda yüzde 6,1 olarak gerçekleşti. Tahminler enflasyonun yüzde 7,3 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Veriler, Almanya’da enflasyonun bu ay hafiflediğini ve 20 uluslu para birimi bloğunda fiyat artışının beklenenden daha hızlı düşebileceğini düşündürüyor. Son veriler enflasyonun Mart 2022’den bu yana en düşük seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Rapora göre geçen yılın Mayıs ayındaki yüksek enerji ve gıda fiyatlarının baz etkileri yıllık karşılaştırmada ortadan kalktı.

Gelecek vaat eden enflasyon rakamları, zayıf büyüme göstergeleri ile birleştiğinde, rekor seviyedeki en hızlı parasal sıkılaştırmanın ardından önümüzdeki aylarda Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımında frene basacağı beklentilerini artırıyor.

Şimdiye kadarki ulusal veriler, Euro Bölgesi enflasyonunun Mayıs ayında beklenenden daha fazla düşmüş olabileceğini ve hatta temel fiyatların düşmüş olabileceğini öne sürerek, önümüzdeki aylarda ECB’nin temkinli faiz artırımlarına yönelik argümanları destekliyor.

GCM Yatırım Banner

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos “Açıkçası, düşüş analistlerin tahmin ettiğinden daha büyük ve bence bu olumlu bir haber” değerlendirmesinde bulundu. Avrupa Merkez Bankası, geçen yıl faiz oranlarını 375 baz puanlık rekor bir artışla yükseltti ve Haziran ayında başka bir artırım yapacağının sinyallerini verdi.

Alman ve Hollanda merkez bankalarının etkili şefleri de dahil olmak üzere birçok politika yapıcı, Temmuz ayı faiz artırımını savunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.