Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya’da Enerji ve Gıda Krizinin Sonucu Ağır Olabilir!

Küresel çapta etkili olan enerji ve gıda krizinin Almanya'da toplumsal olaylara neden olabileceği söylenildi. İşte detaylar...
Almanya’da Enerji ve Gıda Krizinin Sonucu Ağır Olabilir!
Son Güncelleme: 
Yorum

Rusya-Ukrayna savaşı dünya genelinde enerji ve gıda krizine neden oldu. Birçok ülke gibi Almanya’da bu krizle mücadele ediyor. Yüksek enerji ve gıda fiyatları vatandaşta büyük tedirginlik yaratıyor. Hal böyle olunca krize yönelik tedbirler alan Almanya’da ilerleyen zamanda toplumsal olayların yaşanabileceği ifade edildi.

“Yükselen Enerji ve Gıda Fiyatları Toplumsal Olaylara Neden Olacak”

Alman Gazetesi Tagesspiegel’e göre Federal Kriminal Dairesi’nden (BKA) bazı kaynaklar yükselen enerji ve gıda fiyatlarından dolayı protestoların yapılabileceğini aynı zamanda iç karışıklığın çıkabileceğini söyledi.

BKA, nüfusun önemli bir kısmının siyasi kararların bir sonucu olarak varoluşsal tehdit edici durumlar hissediyorsa Corona protestolarına benzer bir durumun yaşanabileceğini ifade etti.

Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, geçtiğimiz aylarda enerji kıtlığından kaynaklı halk ayaklanmalarına karşı uyarıda bulunmuştu.

Aynı zamanda yüksek enerji ve gıda fiyatları Almanya ekonomisini olumsuz yönde etkiliyor. Yakın bir zamanda Kiel Dünya Ekonomisi Enstitüsü (IfW) tarafından açıklanan verilerde Almanya ekonomisinin 2023 yılında yüzde 0,7 daralacağı saptandı. Raporda enerji ithalatı faturasının bu yıl 123 milyar euro, gelecek yıl ise 136 milyar euro daha artacağı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu