Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Negatif Bölgede Kaldı

Almanya’da Haziran’da yatırımcı beklentilerinde iyileşme görülürken, ülke ekonomisindeki zorlukların devam ettiğine işaret edildi. Detaylar haberde;
Almanya ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi Negatif Bölgede Kaldı
HABER GİRİŞ

Alman yatırımcıların ekonomik beklentilerini ölçen, ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi açıklandı. Haziran ayı raporunda göre ekonomik beklenti Mayıs’taki eksi 10,7 seviyesinden 2,2 puan yükselerek eksi 8,5 değerini aldı ancak negatif bölgede kalmaya devam etti.

Piyasa beklentilerine göre değerin eksi 13,1 seviyesinde olması yönündeydi. Beklentilerden iyi gelen rakam, yatırımcıların moralinin Haziran’da iyileştiğine işaret etti.

Alman ekonomisine ilişkin durum değerlendirilmesi ise keskin bir şekilde düştü. Söz konusu oran 21,7 puan düşerek eksi 56,5 puanlık yeni bir değere ulaştı.

ZEW Başkanı Profesör Achim Wambach raporda yer alan değerlendirmesinde, “ZEW Ekonomik Duyarlılık Göstergesi hafif bir iyileşme gösteriyor, ancak negatif bölgede kalıyor. Bu, uzmanların yılın ikinci yarısında ekonomik durumda bir iyileşme beklemediği anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Wambach, Avrupa’nın en büyük ekonomisinde özellikle ihracata odaklanan sektörlerin zayıf küresel ekonomi nedeniyle kötü performans gösterebileceğine işaret etti. Ayrıca, mevcut durgunluğun endişe verici olarak görülmediğine de dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Mali piyasa uzmanları Euro Bölgesi’nin ekonomik gelişimine ilişkin görüşleri Haziran’da 0,6 puanla hafif düşerek eksi 10 değerini aldı. Euro Bölgesi için durum göstergesi ise 14,4 puan düşerek eksi 41,9 puanlık yeni bir okumaya geriledi.

Yayımlanan raporda, uzmanların para politikası beklentilerinin Euro Bölgesi ve ABD için farklılaşan eğilimler ortaya koyduğu ifade edildi. Euro Bölgesi’nde kısa vadeli faiz oranları dengesinin 72,3 puan seviyesinde kaydedildiği aktarıldı.

Söz konusu durumunsa faiz oranlarında daha fazla artış beklentisi anlamına geldiği bildirildi. Uzmanlar ABD içinse 16,6 puanlık dengenin işaret ettiği üzere kısa vadeli faiz oranlarında değişiklik öngörmüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.