Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Üretici Enflasyonu Şaşırttı! Veriler Mutlu Etti

Almanya’da üretici enflasyonu Ekim’de beklentilerin epey altında geldi. ABD’de başlayan enflasyon iyimserliği, Avrupa’ya mı yayılıyor?
Almanya Üretici Enflasyonu Şaşırttı! Veriler Mutlu Etti
HABER GİRİŞ

ABD ile başlayan enflasyon iyimserliği, Avrupa’ya yayılıyor. Dünyanın en büyük ekonomisinden gelen beklenti altı enflasyon verilerinin ardından Avrupa’da da oklar aşağıya döndü.

Piyasaları olumlu yönde şaşırtan Alman Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre üretici enflasyonu Ekim’de yüzde 34,5 artış gösterdi. Beklenti yıllık bazda yüzde 41,5 artış yönündeyken rakam önceki ayın yüzde 45,8’lik rekorundan geriledi.

Aynı zamanda Haziran sonrası en düşük üretici enflasyon artışını işaretledi.

Almanya Üretici Enflasyonu Piyasaları Olumlu Şaşırttı
Kaynak: Destatis

Aylık bazda da aynı senaryo görülürken yüzde 0,9 artış tahmini yerine üretici fiyat endeksinde (ÜFE) yüzde 4,2 gerileme kaydedildi. Bu Mayıs 2020’den sonra ÜFE’deki ilk aylık düşüş oldu.

Enerji hariç üretici fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 13,7 artış oldu.

GCM Yatırım Banner

Yıllık kıyaslamada enerji fiyatları Eylül’deki yüzde 132,2 artışa kıyasla yüzde 85,6 ile yukarı yönlü en büyük katkıyı yapan bileşen olarak kaldı. Enerji alt grubunda doğal gaz yüzde 125,6 ve elektrik yüzde 90,3 artış kaydetti.

Diğer önemli fiyat artışları arasında ara mallar yüzde 15,9, dayanıksız tüketim malları yüzde 19, dayanıklı tüketim malları yüzde 11,3 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın