Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya ÜFE’si Rekor Tazeledi: 73 Yılın Zirvesini Korudu

Almanya’da doğal gaz ve elektrik fiyatlarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki artış Temmuz’da da devam ederken, anket tarihinin zirvesine ulaştı.
Almanya ÜFE’si Rekor Tazeledi: 73 Yılın Zirvesini Korudu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), tarafından açıklanan verilere göre üretici fiyat endeksindeki (ÜFE) artış rekor seviyelerde gelmeye devam ediyor. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde sanayi ürünleri üretici fiyat endeksi, Temmuz 2022 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37,2 arttı.

Bu oran, verilerin hesaplanmaya başladığı 1949 yılından bu yana en yüksek artış olarak kaydedildi. 2021 yılının başlarında yüzde 1’in altında artış gösteren endeks, sürekli bir artış grafiği çizerek tarihindeki en yüksek seviyelere çıktı.

Son 73 yılın zirvesine çıkan ÜFE, Haziran ayında yıllık yüzde 32,7, aylık yüzde 0,6 oranında artış göstermişti.

Almanya’da Üretici Fiyatları Aylık Olarak Yüzde 5,3 Arttı

Almanya’da Üretici Fiyatları Aylık Olarak Yüzde 5,3 Arttı
Kaynak: Destatis

Aynı şekilde bu artış da anketin başladığı tarihten bu yana en yüksek seviyeyi temsil ediyor. Ticari üretici fiyatları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla enerji grubunun etkisiyle yükselmeye devam etti. Ara mallarında yıllık artış yüzde 19,1, sermaye mallarında yüzde 8,0, dayanıklı tüketim mallarında yüzde 10,9 arttı.

Enerji fiyatları geçen yıla göre yüzde 105 artarken, doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış ana sorumlu olarak gösterildi. Haziran ayındaki seviyelere bakıldığında yüzde 14,7’lik daha artış olduğu görüldü.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde elektrikte ÜFE yıllık bazda yüzde 125,4, doğal gazda yüzde 163,8 arttı.

Petrol ürünleri fiyatları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 41,8 yükselirken, Haziran 2022’ye göre yüzde 4,3 geriledi. Enerji hariç üretici fiyatları ise aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 14,6 arttı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.