Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Tarihi Skandalda EY için Kararını Verdi

EY, Almanya'nın yetkili kurumundan Wirecard denetiminde başarısız olması nedeniyle iki yıl men cezası aldı. İşte detaylar,
Almanya Tarihi Skandalda EY için Kararını Verdi
HABER GİRİŞ

Almanya, uluslararası denetim ve danışmanlık hizmetleri firması Ernst & Young’a (EY) ceza verdi. Almanya’nın denetim gözlemcisi APAS bugün yaptığı açıklamada EY’ye atıfta bulunmadan Wirecard’ın denetim şirketi ve beş ayrı denetçisine yaptırım uyguladığını bildirdi.

Buna göre şirketin faaliyet raporlarında EY olarak geçen Wirecard’ın 2016-2018 yılları arasındaki denetçisi 500 bin euro para cezasına çarptırıldı.

Aynı zamanda firmanın iki yıl boyunca kamu yararına olan şirketler için yeni denetimler üstlenmesini yasakladı.

Bu, borsaya kote olan tüm şirketlerin yanı sıra bankalar ve sigorta şirketlerinden oluşan finans sektörünün çoğunluğunu içermektedir.

EY, bir e-posta ile APAS tarafından şirketle ilgili soruşturmanın tamamlandığının kendisine bildirildiğini ancak kararın ayrıntıları hakkında bilgilendirilmediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

EY’nin denetimini üstlendiği ödeme şirketi Wirecard, Almanya tarihinin en büyük finansal skandallarından birine imza atmıştı. Wirecard, şirketin bilançosunda 1,9 milyar eurodan fazla paranın kaybolduğunun ortaya çıkmasının ardından tarihi bir finansal fiyasko olmuştu.

Alacaklılara yaklaşık 4 milyar euro borçlu olan Wirecard, Haziran 2020’de iflas başvurusunda bulunmuştu. 1999’da kurulan Wirecard, Almanya’nın iflas başvurusunda bulunan ilk DAX üyesi olarak tarihe geçerken skandalda iki düzineden fazla ülkenin yetkileri devreye girmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.