Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Savunma Bakanı: Avrupa Hava Saldırılarına Savunmasız

Rusya-Ukrayna çatışmasında krizin ortasında kalan Polonya, Avrupa’nın hava savunma potansiyelini sorgulattı. Berlin, çözüm önerisi sundu.
Almanya Savunma Bakanı: Avrupa Hava Saldırılarına Savunmasız
HABER GİRİŞ

NATO müttefiki olan Polonya’nın Rusya-Ukrayna çatışmasında füze saldırısına uğramasıyla oluşan tedirgin hava sürüyor. Varşova’nın, Ukrayna sınırındaki Przewodow köyüne Rus yapımı bir füzenin düştüğünü ve iki vatandaşının öldüğünü açıkladıktan sonra Avrupa’nın hava savunma direncinin ne boyutta olduğu sorusu gündeme geldi.

Gündemdeki soruyu, Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht yanıtladı. Lambrecht, geçen hafta Polonya’ya isabet eden Rus yapımı füzeyi başıboş füze kazası olarak yorumladı.

Yaşanan bu kazanın Avrupa hava sahası savunmasındaki açığı ortaya çıkardığını ifade etti. Olası bir saldırıya karşı Avrupa’nın hava sahasının savunmasız olduğunu söyledi.

Çözüm olarak Berlin’in Varşova’ya sunduğu teklifi açıkladı. Ülkesinin Polonya’ya son teknoloji Patriot füze savunma sistemi vereceğini aktardı.

Almanya Savunma Bakanı, “Polonya’ya hava sahasını güvence altına alması için Eurofighter’larımız ve Patriot hava savunma sistemleriyle destek sunduk” dedi.

GCM Yatırım Banner

15 Ülke Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi için Bir Araya Gelmişti

NATO üyesi 14 ülke ve bloğa üye olmak isteyen Finlandiya, Ekim ayında hava savunma sistemini güçlendirmek için birleşmişti.

Türkiye’nin yer almadığı toplantıda, ülkeler olası bir saldırı haline karşı teyakkuz halinde olacaklarını duyurmuşlardı.

15 ülkenin savunma bakanları arasında “Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi” için niyet mektubu imzalanmıştı.

Almanya’nın öncülük ettiği girişimde, Avrupa ülkelerinin ortak hava savunma teçhizatı ve füze alımı yapacağı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın