Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Sanayi Üretimi Artışı Nisan’da Beklentinin Altında Kaldı

Euro Bölgesi görünümü ile ilgili önemli verilerden Almanya sanayi üretimi açıklandı. Artış beklentinin altında kaldı. Detaylar şöyle...
Almanya Sanayi Üretimi Artışı Nisan’da Beklentinin Altında Kaldı
HABER GİRİŞ

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da Nisan ayı sanayi üretimi verileri açıklandı. Alman sanayi üretimi Nisan ayında yükseldi ancak beklentinin altında kaldı. Bu ülkede uzun bir durgunluk korkusunun artmasına neden oluyor.

Federal istatistik kuruluşu Destatis’in mevsimsellikten arındırılmış rakamlarına göre, sanayi üretimi Nisan ayında yüzde 0,3 artış kaydetti. Tahmin yüzde 0,6 büyüme olacağı yönündeydi. Yıllık bazdaki artış ise yüzde 1,75 olarak gerçekleşti ve yüzde 2,07 olan beklentinin altında kaldı.

İnşaat sektöründe faaliyet aylık yüzde 2 artarken, ilaç ürünleri imalatı yüzde 6,4 arttı. Otomotiv üretiminde ise yüzde 0,8 düşüş meydana geldi.

Avrupa baş ekonomisti Andrew Kenningham, yılın geri kalanı için beklentilerin zayıf göründğünü belirterek, Alman endüstrisinin bu yılın başında küresel arz sorunlarını hafifletmesi ve gaz fiyatlarını düşürmesinden elde ettiği desteğin tükenmiş gibi göründüğünü söyledi. Kennigham, üretimin zayıf talep tarafından giderek daha fazla kısıtlanacağına dikkat çekti.

Commerzbank’ın kıdemli ekonomisti Ralph Solveen, salgın sırasında biriken siparişlerin üretimi desteklemeye devam etmesi nedeniyle, yeni siparişlerdeki zayıf rakamların ardından, Nisan ayındaki üretim artışının korkulandan daha iyi olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Solveen, şu anda talepte bir artış olmadan, şirketlerin üretimi yeniden ölçeklendirmeye başlamasının an meselesi olduğunu belirtti. Almanya’da açıklanan fabrika siparişleri Nisan’da yüzde 0,4 olarak gerçekleşti ve sanayide zayıflık olduğuna işaret etti.

ING’nin küresel makro başkanı Carsten Brzeski ise “Faaliyetlerde önemli bir artış olmazsa, Alman ekonomisinin durgunluğu ikinci çeyrekte devam edebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Almanya’da açıklanan Mayıs ayı enflasyon rakamları 14 ayın en düşük seviyesine işaret etti. Ülkede yıllık enflasyon yüzde 6,1 olarak gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın