Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Nisan Ayı Enflasyonunda Gıda Fiyatları Öne Çıkıyor

Almanya enflasyonu iki aydır art arda yavaşlamayı sürdürdü. Verilerde gıda fiyatlarının yüksekliği dikkat çekti.
Almanya Nisan Ayı Enflasyonunda Gıda Fiyatları Öne Çıkıyor
Yorum

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da Nisan ayı enflasyon verileri açıklandı. Federal İstatistik Ofisi (Destatis) tarafından açıklanan verilere göre Nisan ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 7,2 olarak gerçekleşti. Beklenti enflasyonun bu seviyede geleceği yönündeydi.

Düşüşte enerji fiyatları rol oynarken, gıda fiyatları ana itici güç olmaya devam etti. Ülkede enflasyon, aylık bazda yüzde 0,4 arttı. ve nihai veriler, daha önce yayımlanan öncü verilerle örtüştü. AB uyumlu TÜFE de Nisan’da önceki aya göre yüzde 0,6 ve yıllık bazda yüzde 7,6 yükseldi.

Gıda fiyatları bu dönemde bir yıl öncesine göre yüzde 17,2 artarken, enerji ürünlerindeki artış yüzde 6,8 seviyesinde oldu. Aylık bazda gıda fiyatları düşerken, enerji fiyatlarında artış görüldü.

Destatis Başkanı Ruth Brand, enflasyonun iki aydır art arda yavaşladığını ancak hala yüksek seviyede kalmaya devam ettiğini söyledi. Gıda fiyatlarının Nisan’da enflasyonun en büyük itici gücü olmaya devam ettiğini vurguladı.

Uzmanların çoğu, Almanya’da artık enflasyonun zirve yaptığını belirtirken, enflasyonun, gıda fiyatlarıyla şimdilik yüksek kalmasının beklendiğini ve tüketicilerin satın alma gücünü düşürmeye devam edeceğini vurguladı.

Alman ekonomik araştırma enstitüleri, 2022’de ortalama yüzde 6,9 olan enflasyonun 2023 için ortalama yüzde 6’ya ineceği ve 2024’te yüzde 2,4’e düşeceğini tahmin ediyor. Enflasyona dair veriler, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz artırımları konusunda ne kadar ileri ve hangi hızda ilerleyeceği konusunda belirleyici rol oynayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu