Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Maliye Bakanı: Boris Johnson’ın Brexit Konusundaki Son Teklifleri Kabul Edilemez

Almanya Maliye Bakanı, AB’nin bir anlaşma düzenlemek için gerekli şeyleri zaten yaptığı konusunda ısrar ederek bu konuda Avrupa’da ortak bir hayal kırıklığı olduğunu yineledi.
Almanya Maliye Bakanı: Boris Johnson’ın Brexit Konusundaki Son Teklifleri Kabul Edilemez
HABER GİRİŞ

Almanya Maliye Bakanı, İngiltere’nin Avrupa’dan ayrılmasını yöneten bir uzlaşma müzakere etmek için AB ile İngiltere’nin ortak bir sorumluluğu olduğunu söyledi. Ancak önümüzdeki günlerde Brexit çıkmazını sona erdirmek için herhangi bir çözümün AB’nin kriterler listesine uyması gerektiği konusunda ısrar etti.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit çıkmazını kırma hususundaki son tekliflerinin, tek Pazar ve tek gümrük birliği üzerinde etkisinin olması ya da Kuzey İrlanda’da şiddeti bitiren Good Friday anlaşmasının tehlike altında olması durumunda kabul edilemeyeceğini belirtti.

Almanya Maliye Bakanı, bunun yerine Theresa May’ın imzaladığı bir önceki anlaşmanın çizgilerini takip edecek bir anlaşma yapılmasını umduğunu söyledi.

Almanya Maliye Bakanı Theresa May Anlaşması İzlenebilir Olaf Scholz, bu açıklamaları Avrupa’daki meslektaşlarıyla görüşmek üzere Lüksemburg’a geldiğinde yaptı. Birkaç gün önce Johnson’ın ofisinden bir yetkili, İngiliz basınına Scholz’un patronu Angela Merkel ile Johnson arasında yapılan bir telefon görüşmesinin detaylarını sızdırmıştı. Detaylar, Alman liderin Johnson’ın Kuzey İrlanda’yı gelecekte Avrupa yörüngesinden uzak tutma arzusundan çok memnun olmadığını göstermişti.

İddia edilen görüşmenin detaylarının yayınlanmasının ardından sterlin Salı günü önemli seviyede düşüş kaydetmişti.

Almanya Maliye Bakanı Brexit Hayal Kırıklığı Öte yandan bu hafta, İrlanda’nın Maliye Bakanı Paschal Donohoe yıllık bir bütçe yayınladı ve İrlanda parlamentosuna bütçenin “emsalsiz” olduğunu söyledi. Bütçe, ekonomiyi anlaşmaz bir Brexit’e karşı güvenlik duvarına sokmak için 1.2 milyar euro ek harcama içeriyordu. Donohoe bütçenin Brexit gölgesinde geliştirildiğini ve anlaşmasız Brexit’in İrlanda’nın temel varsayımı olduğunu da dile getirdi.

Ancak İspanya Ekonomi Bakanı Nadia Calvino, sadece birkaç gün önce İspanya hükümetinin büyüme tahminlerinin, anlaşmasız bir Brexit’i hesaba katacak şekilde revize edilebileceğini kabul etmişti.

GCM Yatırım Banner

Böyle bir sonucun henüz temel varsayımları olmadığını ekleyen İspanya Ekonomi Bakanı; “Hala gidecek zamanımız olduğunu düşünüyorum, en kötü durum senaryosundan kaçınmak için her türlü çabayı göstermeliyiz” demişti. Sonuçta Olaf Scholz, AB’nin bir anlaşma düzenlemek için gerekli şeyleri zaten yaptığı konusunda ısrar ederek bu konuda Avrupa’da ortak bir hayal kırıklığı olduğunu yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.