Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Almanya Kılıçdaroğlu’nun Vaadini Doğruladı: Vizesiz Giriş Olabilir

Kılıçdaroğlu'nun seçim vaadi olarak Avrupa’ya vizesiz seyahat uygulamasını duyurması üzerine Almanya’nın konuya ilişkin açıklaması vaadin geçerliliğini teyit etti.
Almanya Kılıçdaroğlu’nun Vaadini Doğruladı: Vizesiz Giriş Olabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de vatandaşların vize almadan Avrupa’ya gidebileceğine yönelik vaadinin dünya kamuoyunda yankı uyandırmasının ardından Almanya’nın açıklaması gündeme geldi.

Alman Hükümeti Göç ve Uyum Müsteşarlığı tarafından yayınlanan duyuruda, “Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ortaklık sözleşmesi gereği, Türk vatandaşları, AB üyesi ülkelerde işe girme hakkına sahiptir. Bu otomatik olarak oturma iznini ve aile birleşimini de birlikte getirir” denildi.

Göç ve Uyum Müsteşarlığı’nın internet sayfasında yer alan metinde, Türklere, diğer AB üyesi ülkelerden farklı ve ayrımcı tutum gösterilemeyeceğinin altı çizildi.

Türklerin AB üyesi ülkede çalışma ve oturma hakkı için Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın verdiği kararların tüm Avrupa ülkesi üyeler için bağlayıcı olduğu ve Türkiye’nin o zamanki adı AET olan toplulukla ilk ortaklık anlaşmasına imza atan ülkeler arasında yer aldığı belirtildi.

Türk vatandaşlarının, ülkeye girişte çalışacağı bir iş yerinin olduğunu ya da kurduğunu kanıtlaması halinde Ortaklık Anlaşması hükümleri gereğince otomatik olarak oturma iznini alabileceği aktarıldı.

Ankara Uygularsa Vatandaşların Vizesiz Seyahat Hakkı Var

Türkiye’de vatandaşların AB üyesi ülkelere turist olarak vizesiz seyahati için belirli onayları alması gerekiyor.

Bunlar içerisinde; pasaportların biyometrik hale getirilmesi, göç yönetimi, belge güvenliği, kamu düzeni ve güvenliği ile temel haklar ve düzensiz göçmenlerin geri kabulüne ilişkin belgeler yer alıyor.

Ankara’nın AB ile onay konusunda anlaşması durumunda vizesiz seyahat hakkının önü açılmış olacak.

Ayrıca Türkiye’nin AB ile imzaladığı 1963 tarihli Ortaklık Anlaşması kapsamında vatandaşların Avrupa’ya vizesiz girebilmesinin önünde engel kalmamış, ancak kimi AB üyesi ülkeler anlaşmanın gereklerini yerine getirmemişti.

Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşları, konuyu mahkemeye taşımış, açılan davalardan aleyhte bir sonuç çıkmamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu