Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya İthal İmama Dur Dedi: Artık Türkiye’den Almayacak

Ülke içindeki Müslüman nüfusun entegrasyonunu sağlamak için Türkiye’den imam alan Almanya, uygulamaya son verdiğini duyurdu. Detaylar haberde;
Almanya İthal İmama Dur Dedi: Artık Türkiye’den Almayacak
HABER GİRİŞ

Türkiye ile ticari ilişkilerini ileri seviyede tutan Almanya, insan kaynağını da büyük ölçüde karşıladığı Ankara ile yaptığı anlaşmayı feshetme kararı aldı. Alman İçişleri Bakanlığı, Türkiye’den gönderilen imam uygulamasını sonlandırma kararını duyurdu.

Söz konusu uygulamanın kaldırılması ve imam eğitiminin Almanya’da verilmesi için Türkiye ile mutabık kalındığı açıklandı.

Yoğun bir Türk nüfusu barındıran Almanya’daki imam ihtiyacının karşılanması için yılda 100 imamın ülke içinde eğitileceği öğrenildi.

Eğitimler tamamlandıkça Türkiye’den gönderilenlerin yerine aşamalı olarak yenilerinin geçmesinin planlandığı kaydedildi.

Ülkede görevli olacak imamların eğitiminin, 4 yıl önce imam eğitimi için kurulan Osnabrück Üniversitesi’nde gerçekleştirileceği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Almanya İslam Koleji ile iş birliği halinde verilecek eğitimlerle, şimdiye kadar Türkiye’nin gönderdiği imamların yerine yerleştirilecek insan gücünün hazırlanması planlanıyor.

“Bizim Değerlerimizi Paylaşanlara İhtiyacımız Var”

Konuya ilişkin açıklama yapan Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, söz konusu uygulamaya geçmeyi uzun zamandır planladıklarını ve uzun müzakereler sonucunda Türkiye ile anlaşma sağlandığını kaydetti.

Memur statüsünde imam gönderme sistemini sonlandırmak için ilk kez anlaşma sağlanmasından dolayı mutlu olduklarını vurgulayarak, “Bizim dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan ve değerlerimizi paylaşan vaizlere ihtiyacımız var. İmamların dinler arası diyalog için çalışmasını ve toplumumuzda inançla ilgili konularda tartışmalara dahil olmasını istiyoruz” dedi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın