Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Hükümeti Rosneft’in Ülkedeki Rafinerisine El Koydu

Alman hükümeti enerji krizi endişelerinin ortasında Rosneft'in ülkedeki rafinerisine kayyum atadı. Detaylar geliyor…
Almanya Hükümeti Rosneft’in Ülkedeki Rafinerisine El Koydu
HABER GİRİŞ

Rusya ile Ukrayna savaşının ortasında karşılıklı yaptırımlar, küresel boyutta enerji arzına dair endişelerin artmasına neden oldu. Almanya hükümetinden bu endişenin bir parçası olarak agresif bir adım atıldı.

Rus petrol devi Rosneft’in Almanya’daki yan kuruluşuna kayyum atandı. Almanya’nın federal düzenleyicisi, Berlin şehri için önemli bir yakıt kaynağı olan Schwedt’teki PCK rafinerisini kontrol altına aldı.

Rosneft Deutschland daha önce Almanya’nın Ukrayna’yı işgalinden dolayı Moskova’yı cezalandırmak için Avrupa yaptırımları kapsamında Rusya’dan petrol ithalatını yıl sonuna kadar ortadan kaldırma planlarını açıklamıştı.

Almanya’dan Arz Kıtlığı için Somut Adım

Almanya Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, enerji arzının güvenliğine yönelik tehdide karşı çıkıldığı, Schwedt sahasının korunması ve geleceği için temel oluşturulduğu bildirildi.

Alman petrol işleme kapasitesinin yaklaşık yüzde 12’sini oluşturan Rosneft Deutschland, asıl sahibinin artık talimat verme yetkisine sahip olmadığını söyleyen Federal Ağ Ajansı düzenleyicisinin vesayeti altına girecek.

GCM Yatırım Banner

Rosneft Deutschland’a yönelik bu adım, Almanya’nın Ukrayna’daki savaşın etkilerinden sarsılan enerji endüstrisini desteklemek için yaptığı son hamle oldu. Almanya bu hafta, Rusya’nın Avrupa’ya arzı kesmesinin ardından yükselen gaz fiyatlarının altında ezilme riski taşıyan enerji şirketlerine kredi vermeyi hızlandıracağını açıkladı.

Hükümet ayrıca daha önce Gazprom Germania olarak bilinen SEFE’ye, Rus enerji devi Gazprom’un Nisan ayında terk etmesinin ardından kayyum atamıştı.

Alman hükümet kaynakları son duyuru öncesinde, tüm Rus petrol arzının durdurulabileceğini söylemişti. Ülkenin dördüncü en büyük rafinerisi ve Berlin yakıtının yüzde 90’ını sağlayan Schwedt rafinerisi, 1960’larda inşa edildiğinden beri tüm ham petrolünü Rusya’dan Druzhba boru hattı üzerinden alıyor.

Bakanlık, son kayyum kararı ile rafinerinin alternatif rotalardan petrol alabilmesini sağlayacak bir paketi içerdiğini bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.