Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya’da Fabrika Siparişleri Ağustos’ta %4,5 Artsa da Yıllık Olarak Ekside

Ekonomik faaliyetlerin açılmasıyla birlikte fabrika siparişlerinde toparlanma olan Almanya’da, yıllık olarak ve pandemi öncesine kıyasla tablo hala düzelmiş değil.
Almanya’da Fabrika Siparişleri Ağustos’ta %4,5 Artsa da Yıllık Olarak Ekside
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da koronavirüs salgınının başladığı ilk dönemlerde sanayi üretimi ve fabrika siparişleri son yılların en sert daralmasına tanıklık etmişti. Otomobil satışları ve fabrika siparişleri yaklaşık 30 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirirken ekonomik faaliyetlerin yeniden devreye girmesi ile birlikte yeniden toparlanma başladı.

Revize edilmiş verilere göre fabrika siparişleri Nisan’da %25,8 oranında azalırken, Mayıs’ta %10,4, Haziran’da ise %27,9 oranında artış gösterdi.

Haziran ayıyla birlikte işyerlerinin açılması ve coronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesi fabrika siparişlerinin de sert yükselmesini sağladı. Devam eden aylarda toparlanma sürse de ivmede yavaşlama olduğunu söyleyebiliriz.

Federal İstatistik Dairesi’nin (Destatis) verilerine göre yeni siparişler hala kriz öncesi seviyenin %3,6 altında seyrediyor. 
Almanya Fabrika Siparişleri
Kaynak: Destatis

Aylık bazda %4,5 artan yeni siparişler için piyasanın beklentisi %2,8 oranında artış olması yönündeydi. Temmuz’da %2,8’lik artış gerçekleşmişti. Bir önceki ayın mevsimsel ve takvimden arındırılmış verisi %3,3, yıllık olarak ise %6,9 ile yukarı yönde revize edildi.

2019 yılının Ağustos ayına göre fabrika siparişlerinde %2,2 oranında düşüş yaşandı. Böylelikle coronavirüs salgınının bozduğu tablonun tam anlamıyla düzelmediği gözlendi. Pandeminin etkilerinin henüz hissedilmediği Şubat dönemiyle kıyaslandığında %3,6 daha düşük olduğu sonucu ortaya çıktı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde yurt içi fabrika siparişlerinde %1,7, yurt dışında %6,5 oranında artış oldu. Yeni siparişlerin toplam endeksi 99,0, iç siparişlerde 91,5, dışta ise 104,7 oldu.

İmalat bazında ciro endeksi Şubat ayıyla karşılaştırma yapıldığında %9,9 daha düşük geldi.
Almanya İmalat Ciro Endeksi
Kaynak: Destatis

Ağustos ayında Euro Bölgesi’nin fabrika siparişleri Temmuz’a kıyasla %14,6, diğer ülkelerinki ise %1,5 oranında arttı. Ara mallarında bir önceki aya göre %4,5, sermaye mallarında %4,7, tüketim mallarında ise %4,2 oranında iyileşme oldu.

Otomotiv endüstrisinde yeni siparişler Ağustos ayında da toparlanmaya devam etti. Bu alanda bir önceki aya göre %0,9 oranında artış olurken, kriz öncesine kıyasla iyileşme kayda değer oranda oldu.

Öte yandan aylık %11,4 artan makine imalatındaki yeni siparişler Şubat 2020’ye kıyasla hala %5,8 daha düşük seviyede.

Otomotiv sektöründe ciro endeksi bir önceki aya göre %2,8 azalırken, Şubat verisine kıyasla %8,9 daha düşük seviyede bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın